Close

Moody’s: tartós növekedést eredményező gazdaságpolitika esetén javulhat a magyar adósosztályzat

Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
A magyar gazdaság tartós növekedését alátámasztó gazdaságpolitikai stabilitás esetén javulhat Magyarország adósbesorolásaáll a Moody's Investors Service pénteken Londonban ismertetett országelemzésében.
    
A nemzetközi hitelminősítő 29 oldalas éves elemzése szerint a magyar gazdaság reagál a hazai kereslet élénkítését célzó kormányzati gazdaságpolitikai intézkedésekre.
    
A cég előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) a következő három évben, éves átlagban 2,3 százalék körüli ütemben növekszik.
    
A Moody's szerint a Magyarországra stabil kilátással érvényben tartott "Ba1" szintű államadós-besorolásamely egy fokozattal marad el a befektetési ajánlású kategóriától – a még mindig viszonylag magas államadósság és a gazdaság jelentős finanszírozási igénye mellett a magyar gazdaság sokrétűségét, viszonylagos ellenállóképességét, valamint a kordában tartott államháztartási deficitet is tükrözi.
    
A hitelminősítő közölte: a nagyobb gazdaságpolitikai stabilitás által alátámasztott tartós gazdasági növekedésre utaló jelek, illetve az államadósság csökkenését mutató "erőteljes bizonyítékok" esetén megfontolja a magyar államkötvény-kötelezettségek osztályzatának javítását.
    
A Moody's szerint ugyanakkor lefelé ható nyomást gyakorolna a magyar besorolásra, ha bármilyen mértékben gyengülne a gazdaságpolitikai döntéshozók elkötelezettsége a 3 százalék alatti államháztartási hiány mellett, vagy ha olyan szakpolitikai intézkedések születnek, amelyek rontják a növekedési kilátásokat.
    
A Moody's londoni elemzőinek becslése szerint a GDP-arányos államadósság-ráta az idén 75 százalék lesz, és jövőre 73 százalékra csökken. Jóllehet ez meghaladja a Magyarországéhoz hasonló szuverén besorolású gazdaságok zömének államadósság-mutatóját, a magyar adósságráta már csökken, és a kormány elkötelezte magát a 3 százalék alatti államháztartási deficit mellett – hangsúlyozzák a Moody's londoni elemzői.
    
A Moody's kimutatása szerint a cég listáján "Ba1"-es szuverén besorolással nyilvántartott többi gazdaság államadósság-rátájának mediánszintje 52 százalék, vagyis kisebb a magyar rátánál. A magyar közfinanszírozási rendszer adósságelviselő kapacitása azonban – amelyet a Moody's módszertani definíciója szerint a bevételarányos kamatkötelezettség határoz meg – már javul: 2014 végén 8,6 százalék volt a 2009-2013-as időszakban mért 9,6 százalékos átlag helyett.
    
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) enyhe monetáris politikája hozzájárult ahhoz, hogy az igen alacsony infláció ellenére jól rögzítettek maradtak az inflációs várakozások. Az a tény, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme jelenleg meghaladja a hosszú távú potenciált, arra vall, hogy a gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés a vártnál gyorsabban zárul, és ez elvileg növelheti az alapszintű inflációs nyomást. A nyersanyagok – elsősorban az energiahordozók – negatív ársokkja miatt azonban nem bizonyos ennek az inflációs nyomásnak a megjelenése a magyar gazdaságban – áll a Moody's pénteki londoni elemzésében.
    
A hitelminősítő az idén 2,7 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a tavalyi 3,6 százalék után. 
    
A cég kiemelte, hogy a jelenlegi növekedési időszakot nehéz gazdasági kondíciókkal jellemzett hét év előzte meg 2007 és 2013 között, és ebben az időszakban a magyar gazdaság teljesítménye átlagosan 0,4 százalékkal csökkent.
    
A magyar gazdaság közvetlenül vagy közvetve ki van téve az Európai Unió, illetve az orosz és a kínai gazdaság növekedésének lassulásából eredő potenciális külső sokkoknak. Ugyanakkor a korábbinál szélesebb megalapozottságúvá és kiegyensúlyozottabbá vált a magyar gazdasági növekedés, amelynek hajtóereje a hazai kereslet, várhatóan ellensúlyozza e potenciális külső kockázatokat, és a devizaalapú ingatlanhitel-állomány átváltása is csökkentette a magyar gazdaság külső sebezhetőségét – áll a Moody's elemzésében.
    
A cég szerint a banki és az energiaszektorban végrehajtott korábbi állami beavatkozások növelték a közfinanszírozásra háruló potenciális terheket. A bankszektorra az államháztartás megsegítése céljából kirótt különadók tervezett fokozatos csökkentése azonban várhatóan javítja a befektetési klímát – hangsúlyozzák a Moody's elemzői.
    
Londoni pénzügyi elemzők legutóbbi előrejelzéseikben azt valószínűsítették, Magyarország jövőre várhatóan visszakerül a befektetési ajánlású hitelminősítői kategóriába.
    
A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja átfogó őszi prognózisában közölte: reális lehetőségként számol azzal, hogy a három nagy hitelminősítő közül legalább kettő, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service az idei év végéig felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javítja a magyar szuverén adósbesorolások kilátását.
    
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a magyar államadós-osztályzatok ezután "akár néhány hónapon belül", már 2016-ban visszakerülhetnek a befektetésre ajánlott besorolási sávba.
    
A ház csökkentette ugyan a magyar gazdaság növekedésére adott előrejelzését – az eddigi prognózisában szereplő 3,5 százalékos idei és 2,5 százalékos jövő évi növekedés helyett 2,9 százalékos, illetve 2,4 százalékos GDP-bővülést vár Magyarországon erre a két évre -, de a cég közgazdászai szerint a magyar gazdaságban folytatódik a belső kereslet élénkülése, a kamatok mélységi rekordokon járnak, a fogyasztókhoz pedig jelentős vagyonátcsoportosítás történt a bankoktól a devizaalapú hitelállomány átváltása nyomán.
    
A lakossági fogyasztói szektor átlagos adósságszolgálati terhe jelenleg az elkölthető jövedelmi hányad 8 százaléka alatt van, ami egy évtizede a legalacsonyabb adósságszolgálati ráta ezen a mércén – hangsúlyozták a Morgan Stanley londoni elemzői.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top