Close

Hoppál: Fontos megmutatni a cigány és a magyar kultúra közös értékeit

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a Cigánykerék fesztivál gálaestjén, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából tartottak a Magyarság Házában 2015. április 8-án.

Fontos megmutatni a cigány és a magyar kultúra közötti sok átfedést és a közös értékeket, ezt pedig a széles társadalmi összefogással lehet a leghatékonyabban megtenni – mondta a Cigánykerék fesztivál szerdai gálaestjén a kultúráért felelős államtitkár.

Hoppál Péter felkiáltójelnek nevezte a nemzetközi roma naphoz kapcsolódóan megrendezett fesztivált, amely „a kultúra nyelvén szól az együttélésről, egymás megismeréséről és a kulturális önazonosságról”.
Az Emberi Erőforrások minisztériumának (Emmi) államtitkára kiemelte: a kulturális alapellátáson keresztül kell esélyt és lehetőséget biztosítani azoknak a tehetséges fiataloknak, akik nehéz sorsú családban vagy hátrányos helyzetű országrészben születtek, hogy „az egész közösség számára, valamint saját örömükre kibontakoztathassák tehetségüket”.
„A Cigánykerék fesztivált azért rendeztük meg először 2013-ban, hogy a magyarországi romák kultúráját értékként állítsunk hazánk valamennyi polgára elé” – emlékeztetett az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára.
Langerné Victor Katalin úgy vélte, a kultúrát meg kell élni, részt kell venni benne, és minél nagyobb teret kell adni annak, „ami nemzeti kultúránk része, nem befogadott, hanem a miénk”.
A Cigánykerék – Roma Értékek Fesztivál programjai bepillantást nyújtanak a cigányság mindennapi életébe, valamint a kultúrán keresztül igyekeznek közelebb hozni egymáshoz a különféle nemzetiségeket. A fesztivál látogatói megismerkedhetnek a magyarországi roma kultúra sokszínűségével és egyediségével.
A Magyarság Házában megrendezett gálaesten színpadra lépett a Romengo Együttes, Székely Márk versmondó, Farkas András operaénekes, Balogh Károly táncos és a Csángálló zenekar, Nyári Oszkár színész, Kiss Zoltán, a Virtuózok című műsor egyik fellépője, a Romano Glaszo, a Gandhi Gimnázium hagyományőrző csoportja, valamint a Mohácsi Roma Varázs Tambura zenekar.
A gálaesthez kapcsolódóan kiállítást szerveztek három fiatal kortárs képzőművész, Raatzsch Jenő André, Kállai András és Kállai Henrik szobraiból, grafikáiból és festményeiből.
A Cigánykeréknek 2013-ban a MOM Kulturális Központ, 2014-ben az Akvárium Klub adott otthont.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top