Close

Obama az összetartás fontosságát kívánja hangsúlyozni utolsó elnöki beszédében

Fotó: usatoday.com

Értesülések szerint az összetartás és a közös munkálkodás fontosságát kívánja hangsúlyozni utolsó elnöki beszédében Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke közép-európai idő szerint szerda hajnalban.

Obama egy chicagói kongresszusi központban búcsúzik az amerikaiaktól, nem messze attól a helytől, ahol nyolc évvel ezelőtt első elnöki győzelmi beszédét mondta el.
Denis McDonough kabinetfőnök a CBS televíziónak adott interjújában elmondta, hogy az elnök még ezen a héten is dolgozott a beszéden, amelyben – McDonough szerint – sok szó esik majd az összetartás és a közös munkálkodás fontosságáról, valamint arról, hogy „milyen fontos kiállni, majd a végsőkig küzdeni azért, amiben hiszünk”. A kabinetfőnök szerint Obama azért választotta Chicagót a búcsúbeszéd helyszínéül, mert ebben a városban és környékén dolgozott közösségszervezőként az elesettekért.
Az elnökök búcsúbeszéde régi hagyomány az Egyesült Államokban: 1796-ban George Washington honosította meg. Ez az utolsó lehetőség az amerikai elnöknek arra, hogy távozása előtt nagyobb szabású beszéddel tisztelje meg honfitársait, s egyúttal mérlegelje négy-, vagy nyolcéves elnökségének eredményeit vagy hiányosságait is. Nyolc évvel ezelőtt George W. Bush elnök a Virginia Egyetemen mondta el búcsúbeszédét, amelyben védelmébe vette elnöksége legellentmondásosabb döntéseit, köztük az iraki háborút.
Valerie Jarrett, Obama elnök egyik legrégebbi tanácsadója – és még az elnökké választása előtti időkből családi jó barátja – szerint a búcsúbeszéd nem győzelmi mondatokból áll majd. „Az a szándéka, hogy aktivizálja és a demokráciáért folytatott küzdelemre ösztökélje az amerikaiakat, hiszen ezt nem szabad adottnak venni, meg kell küzdeni érte” – mondta Jarrett az amerikai közszolgálati rádióban. Hozzátette: a demokráciáért keményen dolgozni kell, ébernek és eltökéltnek kell lenni.
Josh Earnest, Fehér Ház-i szóvivő szerint a beszéd rövid lesz és stílusában nagyon eltér majd az Unió helyzetéről évente a kongresszusban elmondott beszédektől. „Az elnök a beszédében előre tekint majd, s bár szól az elmúlt nyolc esztendő eredményeiről is, az idő nagy részét annak szenteli majd, hogy mi szükséges ahhoz, hogy megbirkózzunk az előttünk álló kihívásokkal” – fogalmazott sajtóértekezletén Earnest. Amerikai sajtóértesülések szerint Obama várhatóan eredményként könyveli el és védelmébe veszi majd a vitatott egészségbiztosítási törvényt, és szól arról, hogy a 2008-as pénzügyi válság után kormányzatának sikerült talpra állítania az amerikai gazdaságot. A CNN hírtelevízió arra számít, hogy Obama „odaszúr” majd Donald Trump megválasztott elnöknek, mégpedig azzal, hogy dicséri majd az Egyesült Államok sokszínűségét és felszólít a bírálatok tiszteletteljes elfogadására.
A demokrata párti Barack Obama megbízatása január 20-án lejár. Ezen a napon, helyi idő szerint déli tizenkettőkor teszi le elnöki esküjét az Egyesült Államok 45. elnöke, a republikánus Donald Trump.
Utolsó hivatali munkanapján Obama – a hagyományokhoz híven – kegyelmi kérvényeket ír alá, a Fehér Házban kávézáson fogadja az új elnököt és az új first ladyt még a beiktatási ünnepség előtt, pozitív tartalmú üzenetet hagy az Ovális irodában utódjának, hitvesével együtt részt vesz a beiktatási ceremónián , majd helikopteren elhagyja a szövetségi fővárost. 1974 óta valamennyi távozó elnök a Washingtonhoz közeli Andrews légitámaszpontra ment helikopterrel, s onnan haza. Az Obama-házaspár azonban egyelőre Washingtonban marad.

MTI
Járai Judit

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top