Török kulturális intézet nyílt szeptember 12.én Budapesten, az Andrássy úton. Ahol anyanyelvi tanárok bevonásával török nyelvtanfolyamokat indítanak, továbbá egyetemekkel együttműködve turkológiával kapcsolatos tudományos tevékenységeknek is otthont ad az intézmény.
A Yunus Emre Török Kulturális Központ a magyar-török barátságot jelképezi – mondta Ömer Celik, Törökország kulturális- és idegenforgalmi minisztere. Az érdeklődőket koncertekkel, kiállításokkal, filmvetítéssel és nyelvtanfolyammal várják. A török nép támogatta a magyarok szabadságért folytatott küzdelmét 1956-ban és 1989-ban. Törökországban őrzik Kossuth Lajos, II. Rákóczi Ferenc és Bartók Béla emlékét, ami azt bizonyítja, hogy igen nagy tiszteletet éreznek a magyarok felé – mondta a politikus.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a nyitóünnepségen példaként említette, hogy az 1876-1878-as orosz-török háború alatt a magyarok a törökök mellett álltak, a magyar diákok a törököket támogató tüntetéseket is szerveztek. Miniszterünk úgy vélte, bár „a politika törékeny világ”, a két nép közötti kapcsolatok stabilitását a kultúra adja. Ezért is üdvözölte a török kulturális központ megnyitását.
Balog Zoltán közölte azt is, hogy Magyarország két kulturális szakdiplomatát küld Törökországba, és remélhetőleg hamarosan magyar kulturális intézet is nyílik Törökországban. Hayati Develi, a Yunus Emre Intézet elnöke hangoztatta: a világ számos pontján működő kulturális központjaikon keresztül igyekeznek megosztani nyelvüket és kultúrájukat. Ha az emberek megismerik egymás kultúráját, az segíti a békés egymás mellett élést. Az Andrássy úton lévő kulturális központ megnyitásával új korszak nyílik a török-magyar kapcsolatépítésben.A 13-14. században élt Yunus Emre költőről, filozófusról elnevezett török kulturális központ az Andrássy út 62. szám alatt, közvetlenül a Terror Háza Múzeum mellett található. Előadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel, konferenciákkal, szemináriumokkal, festmény- és fotókiállításokkal várják azokat, akik érdeklődnek Törökország, a török nyelv, kultúra, művészet és történelem iránt. Anyanyelvi tanárok bevonásával török nyelvtanfolyamokat indítanak, továbbá egyetemekkel együttműködve turkológiával kapcsolatos tudományos tevékenységeknek is otthont ad az intézmény.
Az ünnepség napján nyílt meg a központban az Oszmán-magyar kapcsolatok dokumentumok tükrében című kiállítás, amely – az intézet megfogalmazása szerint – a múltban közös sorsot átélő két társadalom közötti toleranciát, barátságot és az együttélés kultúráját tükrözi. A tárlaton bemutatott 30 dokumentum közül a legrégebbi 1562-ből, a legújabb 1918-ból való.