Close

Hillary Clinton: „nem hagyom magam kiütni az utolsó héten”

Fotó: cbsnews.com

Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje Floridában kampányolva vasárnap kijelentette, hogy nem hagyja magát az utolsó héten kiütni. Közben a Las Vegasban kampányoló Donald Trump gyűlésén az egyik felkért szónok Clinton és bizalmas munkatársnője halálát vizionálta.

A vasárnap Floridában Hillary Clinton – aki az e-mailjei ügyében újraindított nyomozás miatti bizonytalan és feszült légkörben változatlanul erőteljesen kampányol – kijelentette, hogy az elnökválasztás előtti utolsó napokban nem hagyja „kiütni magát”, és leszögezte: „nem állok le most, sőt, éppen most kezdek belemelegedni”.
Florida úgynevezett ingadozó vagy csatatér állam – vagyis szavazói viszonylag kiszámíthatatlanok, egyszer a demokratákra, másszor a republikánusokra voksolnak – és a győzelem ebben a déli szövetségi államban mindkét elnökjelölt számára létfontosságú. Clinton vasárnapi kampánygyűlésén elsősorban a homoszexuálisok és leszbikusok jogainak támogatói vettek részt. A demokrata párti elnökjelölt ígéretet tett arra is, hogy az újabb e-mail-vizsgálat nem vonja majd el a figyelmét a választási finisben a fontos témáktól.

Közben republikánus vetélytársa, Donald Trump délután Coloradóban, este pedig a nevadai Las Vegasban kampányolt. Beszédében mindkét helyen kétségbe vonta Hillary Clinton becsületességét. A coloradói Greeley városában – amely Denvertől másfélórányi autóútra északra fekszik – , levélben is szavazhatnak a választók, és Trump arra biztatta őket, hogy kérjenek új szavazócédulát és szavazzanak még egyszer.
Las Vegasban pedig, mielőtt Trump pódiumra lépett, a kampánygyűlésen megjelenteket egy felkért szónok, Wayne Allyn Root konzervatív rádiós kommentátor tartotta szóval. Root egy adott pillanatban azt fejtegette: arról fantáziál, hogy Hillary Clinton és bizalmas munkatársnője, Huma Abedin úgy végzi majd, mint Thelma és Louise az azonos című film két főhőse. A Thelma és Louise Ridley Scott 1991-ben bemutatott filmje, amely egy vidám pincérnőről és egy mindenbe belefáradt háziasszonyról szól, Susan Sarandonnal és Geena Davisszel a főszerepben. A két nő autóval indul neki Arkansas államból a déli határ felé, közben egy sor bűncselekményt követnek el, és végül egy szakadékba hajtanak autójukkal, és mindketten halálukat lelik.
Amikor a rádiós újságíró a Thelma és Louise című filmet említette, a kampánygyűlésen résztvevők – az amerikai médiumok tudósításai szerint – üdvrivalgásban törtek ki.

***

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) újraindította a nyomozást a demokraták elnökjelöltje, Hillary Clinton e-mailjeinek ügyében

 

A szövetségi nyomozóiroda igazgatója ezt a Szenátus igazságügyi bizottságának írt levelében jelentette be pénteken.

James Comey arról tájékoztatta a képviselőket és a szenátorokat, hogy munkatársai – miközben egy ettől független ügyön dolgoztak – új elektronikus levelekre bukkantak, amelyek „hozzátartoznak” a Clinton-féle e-mailek korábbi vizsgálatának ügyéhez. Közlése szerint az FBI-nak át kell néznie ezeket a leveleket is, hogy megállapítsa, tartalmaznak-e titkosított információkat, s ennek fényében az FBI korábbi döntése – miszerint nem javasol vádemelést a demokrata párti elnökjelölt ellen – változatlanul érvényes-e.
Az FBI igazgatója arról nem tájékoztatta a törvényhozókat, hogy hol és hogyan találták meg a leveleket, s várhatóan mennyi ideig tart majd az átvizsgálásuk.
Júliusban az igazgató úgy foglalt állást, hogy Hillary Clinton ugyan hibát követett el, amikor külügyminiszterként nem a hivatali – tehát biztonságos – email-fiókját, hanem a magánszerverét használta hivatalos levelezésre, de nem bizonyítható, hogy titkosított információk kerültek volna nyilvánosságra, így az FBI nem is javasolt vádemelést az igazságügyi minisztériumnak.
Hétfőn az FBI után a washingtoni igazságügyi minisztérium is levelet küldött a kongresszusnak, amelyben minél gyorsabb eljárást ígér az újabb emailbotrány rendezésében.
A levélben a tárca arról tájékoztatja a törvényhozókat, hogy szorosan együttműködik a Szövetségi Nyomozó Iroda munkatársaival, és nem kíméli az erőforrásokat annak érdekében, hogy minél gyorsabban kiderüljön: az újabb emailbotrányban szereplő leveleknek van-e jelentőségük Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt emailjeinek korábbi vizsgálatával kapcsolatban. A minisztérium több részletet nem közölt, de „megfelelő lépéseket” ígért a kongresszusi politikusoknak.
A vitatott levelek ugyanis nem Hillary Clinton levelezéséből kerültek elő, hanem bizalmas munkatársa, Huma Abedin és válófélben lévő férje, Anthony Weiner volt demokrata párti képviselő levelezéséből. Az FBI és az igazságügyi minisztérium most azt vizsgálja: kikerültek-e államtitkokat tartalmazó, vagy titkosított levelek Huma Abedintől. Abedin úgy nyilatkozott: nem is tudott arról, hogy férje számítógépén vannak az ő levelei, és fogalma sincs arról, hogyan kerülhettek oda.

A levelek miatti újraindított nyomozásról alig pár nappal a novemberi választások előtt értesítette a kongresszust James Comey, az FBI igazgatója, miközben 37 államban már javában tartanak a korai szavazások. Az AP hírügynökség adatai szerint több mint 23 milliónyian már leadták szavazatukat.
Közben demokrata párti politikusok és George W. Bush kormányzatának most Hillary Clinton elnökségét támogató politikusai élesen támadják az FBI igazgatóját. Elégedetlenségét fejezte ki Michael Mukasey, George W. Bush kormányának igazságügyi minisztere, Richard Painter, aki George W. Bush elnöksége idején 2005 és 2007 között a Fehér Ház etikai bizottságának vezetője volt, az amerikai közszolgálati rádiónak (NPR) azt mondta: az FBI igazgatóját vagy személyes bosszú vezérli, vagy valakinek, valakiknek a nyomására indíttatta újra a nyomozást. Painter emlékeztetett arra, hogy J. Edgar Hoover személyében ugyan már volt az FBI-nak olyan vezetője, aki személyes dossziékkal próbálta befolyásolni a politikát, ám ez nem lehet az amerikai politika alakításának módszere. Painter egyébként hétfőn etikai panaszt nyújtott be a kormány Etikai Hivatalánál az FBI ellen, arra hivatkozva, hogy Comey megsértette az úgynevezett Hatch törvényt, amelynek értelmében kormányhivatalnokok nem avatkozhatnak bele a politikába.
A hétfőn intenzíven kampányoló elnökjelöltek mindketten szóba hozták az újabb emailbotrányt. Hillary Clinton azonban Ohióban csak érintette az újabb vizsgálatot, leszögezve, bízik abban, hogy a mostani vizsgálat ugyanarra az eredményre jut, amire a nyáron már lezárt nyomozás. Clinton inkább nemzetbiztonsági kérdésekről beszélt, és ismét kiemelte, hogy republikánus vetélytársa, Donald Trump nem alkalmas az elnökségre. Hillary Clinton azonban megjegyezte: „biztos vagyok abban, hogy önök közül sokan megkérdezik, miről is szól ez az egész új emailügy, és vajon miért döntött úgy az FBI, hogy beszáll a választásba, anélkül, hogy bizonyítéka lenne bármiféle elítélendő cselekedetre”.
Donald Trump Michigan államban azonban az újabb emailügyre összpontosított, és azt mondta: Hillary Clinton „szörnyűséges példa a fiam és az amerikai gyermekek számára”. A republikánus elnökjelölt kitért arra is, hogy Donna Brazile, a Demokrata Országos Bizottság (DNC) ideiglenes vezetője lemondott arról, hogy a CNN hírtelevízió állandó kommentátora legyen. Kiderült ugyanis – a WikiLeaks dokumentumaiból – hogy a CNN és Brazile a demokraták egyik előválasztási vitája előtt egyeztetett egyes, a műsorvezető által felteendő kérdéseket. Ezt mind Brazile, mind a CNN – a WikiLeaks bizonyítékai ellenére – tagadja. Ám ugyanez a gyanú felmerült a két elnökjelölt vitájánál is. „Ha én tettem volna ilyet, már villamosszékbe küldenének” – mondta Trump a michigani Grand Rapidsben, és azt úgy vélte, hogy Brazile-t nemcsak a CNN-től, hanem a DNC éléről is el kellene távolítani.

MTI / ring

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top