Close

Remény a jávai orrszarvúnak

Fotó: independent.co.uk / mon.hu

Szeptember 22. az orrszarvúk világnapja.

Az orvvadászat, az élőhely pusztulás, az éghajlatváltozás és a feketekereskedelem miatt fokozott veszélyeknek kitett rinocérosznak jelenleg már csupán néhány faja él Afrikában és Ázsiában. Közülük a kritikusan veszélyeztetett jávai orrszarvúról nemrégiben biztató híreket közölt a WWF. Az indonéziai Ujung Kulon Nemzeti Park kameracsapdái három borjút rögzítettek három különböző térségben 2015 áprilisa és júliusa között.
Júliusban az Ujung Kulon Nemzeti Park Hatóság bejelentette, hogy a legutóbbi felmérések szerint 57 orrszarvúpéldány él a nemzeti parkban. A Siti, Ratu, illetve Desy névre hallgató nőstények adtak életet a két hím és egy nőstény borjúnak. A kicsikről más-más időpontban, az Ujung Kulon-félsziget nyugati, keleti és déli részén is készültek felvételek.
Az egészséges utódok jelenléte azt mutatja, hogy a park területe továbbra is képes fenntartani az állományt. Az állatfaj élőhelyének már legalább 60%-át ellepő Arenga obtusifoli (cukorpálmaféle) miatt azonban a félszigeten élő jávai orrszarvú-populáció három részre szakadt.  A növény nagymértékű burjánzása és az új borjak megjelenése miatt rendkívül sürgős a három területrészt összekötő folyosók kiépítése, valamint az Arenga obtusifolia megfékezése, hogy az egészséges egyedeknek legyen megfelelő mozgástere.
„A teljes élővilágot sújtják a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai, az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási jelenségek, a klimatikus viszonyok átrendeződése, mely az élőhelyek átalakulását is maga után vonja. Bár a jávai orrszarvú egy távoli ikon a számunkra, mégis fontos szimbóluma a Föld biológiai sokféleségének, amit meg kell őriznünk a következő generációk számára. A globális felmelegedés csökkentéséért minden kormánynak, vállalatnak és egyénnek felelősséget kell vállalnia. Közvetetten, a környezetszennyezés és a CO2 kibocsátás révén a mi mindennapi tevékenységeink is hatással lehetnek egy olyan faj élőhelyére, mint a kihalás szélén álló jávai orrszarvú”- mondta el Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.”
A WWF Indonézia már megalakulásától fogva (1962) aktív részese a jávai orrszarvúk védelmi programjának az Ujung Kulon Nemzeti Parkban. A WWF által támogatott egyik legfőbb tevékenység a populáció figyelemmel kísérése kameracsapdák segítségével. Jelenleg több mint 90 kamera működik a parkban. A WWF ezen kívül olyan partnerekkel dolgozik együtt, mint az Indonéziai Orrszarvú Alapítvány (YABI); céljuk a fokozott ellenőrzés a populáció biztonsága érdekében, illetve a nemzeti park tevékenységének támogatása. Továbbá a WWF, a nemzeti park hatósága és a helyi közösség takarmánnyal ültetett be egy 50 hektáros területet, hogy a jávai orrszarvúknak változatos táplálékot biztosítsanak.

WWF Magyarország

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top