Close

Rosetta – Minden adatot sikeresen továbbított a fúrásról a Philae

Párizs – Mielőtt szombat hajnalban lemerültek a tápegységei, a Rosetta űrszonda Philae nevű leszállóegysége minden adatot sikeresen továbbított a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínén végzett fúrásról – erősítette meg szombaton az Európai Űrügynökség (ESA).

 
„Mindent megkaptunk. Minden pontosan úgy történt, ahogy elterveztük. Még meg is tudtuk fordítani (a Philae-t), hogy a napelemeit jobban érje a fény” – mondta szombaton Jean-Pierre Bibring, a misszió tudományos vezetője a minilaboratórium németországi irányítóközpontjából. 
„Philae most offline üzemmódban van. Az első tudományos lépésről minden adatot sikeresen átmentettünk” – jelezte az ESA a Twitteren. A szervezet közleményében hozzátette: „a Rosetta űrszonda ezzel 57 óra után befejezte első tudományos misszióját az üstökösön”.
Stephan Ulamec, a landolásért felelős csapat német vezetője szerint „ez óriás siker, mindenki boldog”. 
Az első tudományos eredményeket várhatóan néhány hét múlva teszik közzé a kutatók.
A leszállóegység saját tápegységei 60 órára elegendő energiát biztosítottak a 100 kilós szerkezetnek. Mivel a Philae szerdán a kiszemelttől egy kilométerre, árnyékos helyen landolt az üstökösön, nem tud napenergiához jutni, így hibernált állapotba került és így is marad, ameddig az üstökös nem kerül közelebb a Naphoz. Leghamarabb két hónap múlva lehet arra számítani, hogy újra jelt ad magáról. 
A tudósok szerint a robot leginkább egy lemerült mobiltelefonhoz hasonlítható, amely jelenleg nem működik, de nem is ment tönkre, s amelynek tápegységei a napelemeknek köszönhetően újratölthetők. 
Bibring egyébként meg van arról győződve, hogy a Philae-t életben lehet tartani addig, amíg a naphoz közeledve a napelemei feltöltődnek elegendő energiával. 
„Most az a fontos, hogy sikerüljön a kedvezőbb pillanatokig életben tartani” – hangsúlyozta a francia tudós.
„Befejeztük ezt az abszolút elképesztő első szakaszt és egyáltalán nem olyan volt, mint ahogy azt elterveztük. Nagyon is kedvet kaptunk a folytatáshoz. Azt tapasztaljuk, hogy egyre inkább más, mint amire számítottunk és ez fantasztikus” – fogalmazott Bibring, de nem árulta el, hogy pontosan, mire utal. 
A Phile és az őt szállító Rosetta űrszonda csaknem tíz évig tartó utazást követően érte el a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököst. A leszállóegység információkat gyűjtött az üstökösmag szerkezetéről, a talaj összetételéről és hőmérsékletéről, hogy értékes adatokkal szolgáljon a Naprendszer 4,6 milliárd évvel ezelőtti születésének titkairól, valamint különféle szerves molekulák révén arról, miként vált lehetségessé az élet.
MTI 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top