Close

„Én már rég a harangoké vagyok” – Jékely 100

Jékely Zoltán születése centenáriumának évében a költő, prózaíró, fordító és szerkesztő alakját és gazdag életművét kívánja megidézni az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárának kiállítóterében „Én már rég a harangoké vagyok” címmel 2013. október 30-án nyíló interaktív kamarakiállítás, mely Jékely irodalmi hagyatékának gondozói és az életművel foglalkozó irodalomtörténészek kurátori munkájának eredményeképpen jött létre.

 
A tárlat nem utolsó sorban emléket kíván állítani a nemzeti könyvtár egykori munkatársának is, hiszen kevesen tudják, de Jékely két szakaszban is, hosszú évekig (először a harmincas években, majd 1946 után) a Széchényi Könyvtár hírlaptárosa volt. A nemzeti könyvtár megbízásából utazott Kolozsvárra 1940-ben, felmérni az visszacsatolt Észak-Erdély egyetemi könyvtára állományának állapotát. Életének zsúfolt, termékeny kolozsvári évei következtek ekkor, mind a magánéletét, mind szakmai előmenetelét illetően. Mikor 1946 novemberében visszaköltözött Budapestre, ismét az OSZK-ban talált menedéket, hiszen ekkoriban tíz éves szilenciumra ítélték, s az Írószövetségből is kizárták.
A Baumgarten-díjas, kétszeres József Attila-díjas és posztumusz Kossuth-díjas költő hagyatéka a család jóvoltából az OSZK Kézirattárában, tárgyi hagyatéka pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumban található.
A most nyíló tárlat (kurátorok: Péterfy Sarolt és Boka László) ünnepi megnyitóját Kovács András Ferenc költő vállalta. Az eseményen más neves művészek (Szabó T. Anna költő, Jánossy Lajos író) is közreműködnek. Ez alkalommal mutatjuk be a Holnap Kiadó által az idei Könyvhétre megjelentetett Jékely 100 című kötetet is, mely Péterfy Sarolt szerkesztésében 10 kortárs költő 10 választott Jékely-versét és egy-egy miniesszét is tartalmaz.
2014. január 22-én, A magyar kultúra napján a kiállítás finisszázsaként Jékely Erdélyben és Magyarországon betöltött irodalomtörténeti szerepét, helyét és mai hatását mérlegelő pódiumbeszélgetést rendezünk, melyen kortárs írók, költők, neves irodalomtörténészek (többek közt Lator László, Várady Szabolcs, Vallasek Júlia, Péterfy Sarolt, Nemeskéri Erika) vesznek részt.
A tárlat az OSZK Kézirattárának nyitva tartási idejében látogatható.
 
forrás: oszk.hu 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top