Close

Alaptörvényt módosít és ombudsmant választ a parlament

Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke megemlékező beszédet mond a nemzeti összetartozás napján az Országgyűlés plenáris ülésén 2013. június 4-én. Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. MTI Fotó: Soós Lajos

Az Országgyűlés jövő héten ötödik alkalommal módosíthatja a 2012 januárjában hatályba lépett alaptörvényt, emellett – ezzel összefüggésben – dönthet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete jegybankba olvasztásáról, valamint Székely László személyében megválaszthatja az új alapvető jogok biztosát. Kedden a tavalyi költségvetés zárszámadásáról kezdődhet vita.
    A Ház ülése hétfőn 13 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amelyeket a szokásoknak megfelelően az interpellációk, majd az azonnali kérdések és válaszok követnek.
    A parlament titkos szavazással dönt a következő ombudsman személyéről. Áder János korábban Székely Lászlót nevezte a posztra. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója az elmúlt években miniszteri biztosként koordinálta az új polgári törvénykönyv (Ptk.) előkészítését. Az Országgyűlés a képviselők kétharmadának támogatása esetén hat évre választhatja meg Székely Lászlót, aki a 2007-ben Sólyom László jelöltjeként ombudsmanná választott Szabó Mátét követheti a tisztségben.
    A határozathozatalok sorában elsők között fogadhatják el az alaptörvény ötödik módosítását, amelynek új szövegét augusztus végén nyújtotta be a kormány azt követően, hogy a parlament a nyári ülésszakban nem vette napirendre Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter júniusban előterjesztett eredeti indítványát. A módosítás új változata a vallási közösségekre és a kampányhirdetésekre vonatkozó szabályokkal egészült ki.
    Ugyancsak hétfőn dönthetnek a kormány azon indítványáról, amely megvalósítja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a Magyar Nemzeti Bank egységesítését.
    A szavazások végén két képviselő mentelmi jogát is felfüggesztheti az Országgyűlés. A Ház mentelmi bizottsága ugyanis a korábban fideszes, jelenleg független Balogh József és a jobbikos Zagyva György Gyula esetében is ezt ajánlotta. Balogh József mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész súlyos testi sértés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indítványozta, abban a nagy sajtófigyelmet kiváltó ügyben, amelyben a vád szerint az akkor még kormánypárti politikus áprilisban ittasan bántalmazta élettársát, aki nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett. Zagyva György Gyula mentelmi jogának felfüggesztését a bíróság kérte, miután korábbi frakciótársa, jelenleg szintén független Pősze Lajos azzal vádolja, hogy egy vita során arcon köpte őt. A vádakat korábban mindkét képviselő tagadta.
    A parlament kedden megkezdi a 2012-es költségvetés zárszámadásának vitáját. Az Országgyűlés honlapján megjelent javaslat szerint a módosított előirányzathoz képest a kiadási főösszeg 87 milliárd, a bevételi főösszeg 15 milliárd, míg az egyenleg 73 milliárd forinttal alacsonyabb.
    A második ülésnap további részében – korábban tárgyalni kezdett javaslatok részletes vitái mellett – terítékre kerül a kormány panaszokról és közérdekű bejelentésről szóló törvényjavaslata.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top