Close

Diszkriminálják az EVÁ-s cégek kismamáit

A családháló.hu egy olyan jogi szabályozásra lett figyelmes, amely hátrányos megkülönböztetésben részesíti azon nők miatt a vállalkozásokat, akik az egyszerűsített vállalkozói adózást (eva) használó cégtől mentek el szülni. A botrányos az esetben az, hogy ha ugyanez a nő egy NEM EVÁ-s cégtől megy gyás-ra, gyes-ra, vagy gyed-ra, akkor ott már nincs ugyanez a fizetési kötelezettség.

Mit mond a NAV, vagyis a volt APEH?

Az ügy súlyossága miatt kikérettük az Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatalos véleményét, akik csak annyit feleltek a felvetésre, hogy:

„A terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, illetve gyermekgondozási segélyben részesülő magánszemély munkaviszonyban áll, függetlenül attól, hogy tartósan távollévőnek minősül.

Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény (Eva.) 16/A. § (1) bekezdés értelmében az adóalany az általa munkaviszony keretében foglalkoztatott minden magánszemély (ide nem értve különösen a tevékenységében személyesen közreműködő tagját, valamint az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény alapján alkalmi munka keretében foglalkoztatott személyt) után, a foglalkoztatás időszakának minden megkezdett hónapjára szakképzési
hozzájárulás fizetésére köteles. A hivatkozott törvényhely értelmében nincs mentesítés a tartósan távollévő munkavállalók vonatkozásában, vagyis amíg munkaviszonyban állnak, addig meg kell fizetni utánuk a szakképzési hozzájárulást.”

Ezek után – kissé hitetlenkedve és meglepve megkerestünk egy adószakértőt, s kikértük a véleményét:

Mit mond a szakértő?

Dr. Drabos Erik Kasszián ügyvéd és adószakértő szerint a fennálló adózási rendszer lehetőséget teremt arra, hogy egy egyszerűbb és kiszámíthatóbb adózási mód, az úgynevezett egyszerűsített vállalkozói adó (EVA) keretében teljesítsék a vállalkozások az adófizetési kötelezettségüket. Ezen adózási mód esetében a társaságok a bruttó – tehát áfás – bevételük 30 százaléka az adó, és nem tudják költségekkel csökkenteni az adóalapjukat. Az ilyen típusú adózási mód választása azon vállalkozások számára előnyös, akik nagy hozzáadott-értékű tevékenységet folytatnak, általános forgalmi adó felszámításával.

Szakértőnk szerint sok család folytat vállalkozási tevékenységet, amely után adót fizet. Az ilyen, kisebb családi vállalkozások jellemzően olyan tevékenységeket (pl. tolmácsolás, kézműipari tevékenység, tanácsadás, stb.) folytatnak, amelyek esetében indokolt az EVA-s adófizetési mód választása, figyelemmel az alacsony anyagköltség hányadra a vállalkozási tevékenység tekintetében. A vállalkozási tevékenységben közreműködő szülők jellemzően az EVA-s társaságba vannak bejelentve foglalkoztatottként, és innen teljesítik járulékfizetési kötelezettségüket is.

 

A cikk folytatása itt

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top