Close

Liszt-év – Évfordulós programok vidéken

Számos vidéki nagyvárosban emlékeznek meg a hétvégén Liszt Ferenc születésének bicentenáriumáról. A szombati évfordulóhoz kapcsolódva nemcsak a koncerttermekben, hanem például a vonatokon, színházakban és bevásárlóközpontokban is megidézik a nagy zeneszerző alakját.

    Az október 22-i nemzetközi World Liszt Day keretében a zeneszerző egyik legjelentősebb műve, a Krisztus oratórium csendül fel a világ tizenegy pontján, a budapesti központi és több külföldi helyszín mellett négy vidéki nagyvárosban is.
    A hivatalos helyszínek közül az Egri Bazilikában délelőtt szólal meg az oratórium: a koncert a Király Csaba Liszt-díjas orgonaművész által komponált átirat premierje egyben, vezényel Gergely Péter Pál, az egri Cantus Agriensis kórus karmestere és művészeti vezetője. Győrben a Richter-terem, Kecskeméten a Nagytemplom, Sopronban a Szent Mihály-templom ad helyet a megemlékezésnek.
    Bárki, aki ezen a napon színházba megy, a GYSEV vonatain utazik vagy éppen egy bevásárlóközpontban sétál, számtalan módon találkozhat a nap jelentőségére figyelmeztető plakáttal vagy spottal – hívta fel a Liszt világnapot kezdeményező Hungarofest a közönség figyelmét csütörtöki közleményében.
    Mint írták, a World Liszt Day programsorozathoz több színház is csatlakozott, az október 22-i előadások előtt a vidéki teátrumok közül például a Győri Nemzeti Színház, a debreceni Csokonai Színház, az egri Gárdonyi Géza Színház, a Pécsi Nemzeti Színház, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház és a veszprémi Petőfi Színház előadása előtt is elhangzik majd a Liszt világnapot népszerűsítő spot.
    A zeneszerző műveivel több vidéki plázában, többek közt Székesfehérváron, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon is találkozhat a közönség.
    Szegeden koszorúzással, tudományos emléküléssel és koncerttel tisztelegnek Liszt Ferenc születésének jubileuma előtt. A megemlékezések pénteken délután a Dóm téri Nemzeti Pantheonban Stróbl Alajos Liszt-szobránál kezdődnek. Ezt követően a városházán rendeznek tudományos emlékülést, ahol többek között Kerek Ferenc zongoraművész tart előadást Liszt Ferenc a Szegedet romba döntő 1879-es árvíz után írt, Revive Szégedin! – Éljen újra Szeged! – című művéről. A pénteki programokat a Szegedi Tudományegyetem Fricsay-termében emlékkoncert zárja. Szombaton este a Fogadalmi templomban Liszt Ferenc Krisztus oratóriumát hallhatja a közönség.
    A bicentenáriumhoz kapcsolódva veszi fel pénteken a tatai Menner Bernát Zeneiskola újonnan kialakított 120 fős hangversenyterme Liszt Ferenc nevét. Az esemény alkalmából rendezik meg a Liszt-díjas Tatán című koncertsorozat harmadik állomását, amelyen Kassai István zongoraművész, Pitti Katalin operaénekes és az Egressy Kamarakórus adja elő Liszt és Erkel műveit.
    Nagyszabású koncertsorozattal ünneplik Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóját Gödöllőn, a királyi kastélyban. A csütörtöktől vasárnapig tartó program keretében felcsendül a többi között Liszt Tasso című szimfonikus költeménye, Via Crucis című művének kétzongorás változata, de hallható válogatás a Zarándokévek zongoraciklusból, valamint Chopin- és Schubert-átiratokból is olyan művészek előadásában, mint Bogányi Gergely, Hauser Adrienn, Király Csaba, Klukon Edit, Ránki Dezső, Ránki Fülöp, Szilasi Alex és a Gödöllői Szimfonikus Zenekar.
    Sárváron október 22-én Hirschberg Henrik zongoraművész ad ünnepi hangversenyt Liszt Ferenc tiszteletére. Kőszegen az évforduló előestéjén, pénteken a Bálház falán emléktáblát helyeznek el a zeneszerző kőszegi koncertjének emlékére.
    Marcaliban három egymást követő napon koncertekkel emlékeznek meg a zeneszerzőről. Szombaton este a Kulturális Korzóban Én magyar vagyok címmel Liszt Ferenc magyar vonatkozású és egyházi műveit adja elő Darvassi Andrea zongoraművész. Vasárnap a Kulturális Központban Liszt Ferenc és gróf Zichy Géza – A zeneszerző-zongorista és egy félkarú zongorista-zeneszerző alkotó barátsága címmel a Trio Est Omen ad koncertet, majd másnap délelőtt Genie obligé = a lángész kötelez – Liszt és a humor címmel Darvassi Andrea zenés ismeretterjesztő előadására várják a fiatalokat.
    „Liszt +” címmel jótékonysági koncertet rendeznek október 29-én a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban a Fejér megyei és a székesfehérvári önkormányzat szervezésében. A hangversenyen, amelynek teljes bevételét a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány kapja, Liszt művei mellett Brahms- és Verdi-darabokat szólaltat meg Gógl Írisz ének-, Lovász Tamás gordonka- és Hegedűs Gönczy Katalin zongoraművész.
    Egész napos komolyzenei fesztivállal ünnepli pénteken Liszt Ferenc születésének kétszázadik évfordulóját a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara (DE-ZK). A LisztFesztet Boda Balázs Liszt-művekből összeállított zongoramatinéja nyitja. Este ünnepi hangversenyt tartanak a kar fúvós- és szimfonikus zenekara, valamint Duffek Mihály dékán közreműködésével, majd Éjjeli szerelemkoncerttel tisztelegnek Liszt Ferenc életműve előtt. Pénteken az egyetem épületeiben feltűnik majd a „Liszt Kommandó” is a zeneművészeti kar diákjainak meglepetés produkcióival.
    Zongorát ábrázoló dísztortát készítenek pénteken Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója tiszteletére a békéscsabai BéKSZI Zwack József Kereskedelmi és Vendéglátóipari Tagiskolában, ahol emlékasztalt is állítanak: a fekete-fehér zongorabillentyűkkel, illetve kottafejekkel díszített tányérokat külön erre az alkalomra Hollóházán készítették.
    Liszt Ferenc ritkán játszott lírai zongoraművei is szerepelnek a szekszárdi Liszt-hét keretében csütörtökön kezdődött Zenetanárok XIV. Országos Zongoraversenye programján, amelynek keretében két nap alatt tizenhárom művésztanár ad kétszer húsz perces műsort. A megmérettetés gálahangversenyét Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóján, szombaton rendezik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top