Close

A magyar városi kerékpáros kultúráról rendeztek kiállítást Berlinben

A városi kerékpározás körül kialakult magyarországi kultúrát bemutató kiállítást nyílt csütörtökön Berlinben.

    A Balassi Intézet berlini kulturális intézetének (CHB) Moholy-Nagy Galériája a Velofetish című utazó kiállítás első állomása. A tárlat a nyugati világ nagyvárosaiban az utóbbi 10-15 évben kialakult kerékpáros mozgalomnak a magyarországi művészetre és tárgyi kultúrára gyakorolt hatását mutatja be.
    A biciklizés egyre inkább visszafoglalja a teret a gépjárműforgalomtól, így a kerékpározás már a nagyvárosokban is a közlekedés mindennapos formájának számít, mint a kerékpár és a gépjárművek előtt a lovaglás, és ahogyan egykor a hétköznapi életben elérhető anyagokra építő népművészet kifejlesztette például a lószőrrel borított csikóskulacsot, úgy az utóbbi években a kerékpár révén jelennek meg új használati tárgyak és dísztárgyak – hangzott el a megnyitón.
    A modern technológiára alapuló autózással ellentétben a városi biciklizés kultúrájára a hagyományos eljárások alkalmazása és a takarékos anyaghasználat jellemző. Erre példa a fő szervező Füsun Ipek Türkoglu iparművész saját márkája, az úgynevezett recycling dizájn egyik legsikeresebb magyar műhelye, a 2005 óta működő Balkantango, amely a kidobott kerékpárgumi-belsőből készült táskáiról, tárcáiról híres.
    A tervező a színtér csaknem valamennyi szereplőjét bemutató kiállítást szervezett, a német fővárosban így bemutatkozik például a futártáskákat készítő Bagaboo, a női biciklis öltözékekre szakosodott Urban Legend és a Felvarrom manufaktúra.
    A Velofetish az új magyar városi biciklis kultúrát egyebek között néprajzi kutatásokhoz készült fényképek, a kerékpározáshoz kapcsolódó ékszerek és fétisszobornak nevezett alkotások – köztük egy miniatűr biciklivilla-talizmán – révén is közelebb viszi a látogatókhoz. A tárlat az iparművészeti, képzőművészeti hatások mellett átfogó képet nyújt a kerékpáros mozgalom mozgóképes lenyomatáról is, a kiállítási tárgyak közé függesztett képernyőkön látható egyebek mellett Somogyvári Gergő Riksaláz című dokumentumfilmje az Amszterdamban dolgozó magyar riksásokról, vagy éppen a Flaszter Maszter című videoklip Buppától, az IMMC futárzenekar vezetőjétől.

 

 Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top