Close

Megkezdődnek a nemzeti összetartozás napjának ünnepségei

Országszerte ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket, koszorúzásokat tartanak a nemzeti összetartozás napja alkalmából a hétvégén, már a keddi ünnepnap előtt.

Az Országgyűlés 2010-ben döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4-e a jövőben a nemzeti összetartozás napja legyen. Ez alkalomból Magyarországon és a környező országok magyarlakta területein már szombaton megkezdődnek a megemlékezések.
Szombat délután a fővárosban a IX. kerületi önkormányzat ünnepi műsorral várja az érdeklődőket a Bakáts téren. Ekkor tartja a Fidesz és a Fidelitas III. kerületi szervezete is az ünnepi rendezvényét.
Vasárnap a XI. kerületi önkormányzat határon túli magyar testvérvárosával együtt családi programmal ünnepel a Feneketlen-tónál.
Ugyanezen a napon a szlovákiai Léván a felvidéki magyarok kettős állampolgársággal és az anyanyelv-használattal összefüggő jogi küzdelmeiről tartanak konferenciát.
Hétfőn az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának tagjai koszorút helyeznek el Esterházy János felvidéki író, mártír politikus fővárosi szobránál a XII. kerületi Gesztenyéskertben.
Június 4-én, kedden reggel a fővárosi Magyarság Házában Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár nyitja meg az emléknap ifjúsági programjait. Az ünnepségen rendhagyó történelmi előadást és tárlatvezetést is tartanak a meghívott diákok számára a Megújuló épített örökség – értékmentés a Kárpát-medencében című kiállításhoz kapcsolódóan.
Tarlós István főpolgármester kora délután a József Attila Színházban tartandó ünnepi megemlékezésen mond köszöntőt.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot az ünnepnapon nemzeti emlékhellyé avatják. Beszédet mond Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár és B. Nagy László, a Csongrád Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízott.
Nyíradonyban Halász János kultúráért felelős államtitkár és Tasó László polgármester adja át a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét. Jászberényben Trianoni emlékművet avatnak az Apponyi téren.
Pécsett a Vasasi Szent Borbála Egyesület szervezésében tartanak ünnepséget, beszédet mond Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Hoppál Péter országgyűlési képviselő.
Budapest III. kerületének önkormányzati rendezvényen Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Szidiropulosz Archimédesz, a Trianon Kutatóintézet Közhasznú Alapítvány elnöke mond beszédet. A karcagi református templomban Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter vesz részt a mécsesgyújtással egybekötött ünnepségen.
A fővárosban konferenciát tartanak Magyar önrendelkezés, emberi jogok és jogvédelem a Kárpát-medencében címmel a Nemzeti Jogvédő Szolgálat szervezésében, a rendezvényen mások mellett felszólal Morvai Krisztina EP-képviselő és Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő.
Ugyanezen a napon Kaposváron a trianoni emlékműnél tartanak megemlékezést Gelencsér Attila országgyűlési képviselő, a Somogy Megyei Közgyűlés elnökének részvételével. Önkormányzati ünnepséget rendeznek Balassagyarmaton, Hévízen a Magyar Nemzetközösség Emlékműnél, Kecskeméten az Országzászlónál, a főváros X. kerületében a Föltámadott Krisztus-templomban, valamint Szigetszentmiklóson az Országzászló emlékműnél.
Nyíregyházán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat tart ünnepséget és koszorúzást a Hősök terén, köszöntőt mond Vinnai Győző, a megyei kormányhivatalt vezető kormánymegbízott, Kovács Ferenc polgármester és Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke.
Miskolcon a délutáni megemlékezésen beszédet mond Spielmann Sebestyén Mihály történész, Csöbör Katalin országgyűlési képviselő és Kriza Ákos polgármester. Veszprémben ünnepséget és koszorúzást tartanak, az eseményen Halász János kulturális államtitkár mond ünnepi beszédet.
Szintén délután tart ünnepséget a KDNP budapesti szervezete, a XII. kerületi Turul szobornál, ahol beszédet mond Szalma Botond, a párt fővárosi elnöke és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója.
Este hatkor az Országház kupolatermében ünnepi koncertet tartanak, amelyen közreműködik a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, fellépnek továbbá az összetartozás dalának művészei. Beszédet mond Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, majd megnyitja a Közös tér – közös örökség – Műemlék-helyreállítások a Kárpát-medencében című fotókiállítást.
Az ünnep napján a Rákóczi Szövetség diákutaztatási programja keretében nyolcvan Kárpát-medencei középiskola több mint 2600 diákja utazhat legalább egy határ átlépésével egy másik magyar iskolához.
A vajdasági Királyhalmán ünnepi szentmisén emlékeznek meg a nemzeti összetartozás napjáról. A liturgiát követően a templomkertben Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke köszönti a megjelenteket. Itt és a Szabadkán folytatódó ünnepi rendezvényen is beszédet mond Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár. Mindkét helyszínen elhangzik az összetartozás dala.
Dörner György igazgató vezetésével az Újszínház küldöttsége a romániai Farkaslakára, Tamási Áron szülőfalujába utazik, hogy megkoszorúzza Erdély első Trianon-emlékművét.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4-e a jövőben a nemzeti összetartozás napja. A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló, öt paragrafusból álló törvénnyel az Országgyűlés kinyilvánította, hogy „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top