Close

A kutyák viselkedése

Engedetlen

Tetszik, nem tetszik, a kutyában a falkaösztön uralkodik, annak ellenére, hogy megszelídült, vagyis az ember leghűségesebb társa lett immár százezer éve. Csak a falkavezér most nem a legerősebb eb, hanem a gazda. Ha nem érzi, hogy mi vagyunk a domináns a csapatban, azonnal megpróbálja átvenni a kormányrudat mondja Takács Györgyi állatorvos, gyakorló kutyapszichológus.

Apróságokon múlhat a dolog. Fontos, hogy a kutya előtt együnk. Hisz vadon élő állatoknál mindig a falkavezér ehet először a zsákmányból, ő kapja a legjobb falatokat. Nos, számos családban a kutya kap először enni, és csak utána ebédel vagy vacsorázik a gazda. Ne csodálkozzunk hát, ha a kutya nem engedelmeskedik! Arra is figyeljünk oda, hogy mi menjünk ki először az ajtón. Ha pedig folyton ugrál, söpörjük le magunkról könyörtelenül, ne foglalkozzunk vele. A játékot mi fejezzük be, ne ő unja meg. Ebünk pár hét múlva megtanulja, ki az úr a háznál, és igényelni fogja a törődést.

 Amelyik ugat

 A szakembereket sokszor azzal keresik meg a gazdik, kutyájuk emberbarát, ám négylábú társaival igen agresszív. Ilyenkor a gazdi a túlzott féltés hibájába esik: olyannyira óvja kedvencét, hogy össze sem engedi más kutyával. Így nem működik az eb vele született kommunikációs ösztöne, nem érti fajtársai csillapító jeleit, amellyel közlik, szándékaik tisztességesek. Ám az is lehet, hogy az eb nem csupán kutyatársaival akarnok: szokatlanul agresszív, mindent megtámad, ami mozog. Ilyenkor a kutyapszichológus megvizsgálja, örökölték-e a szülőktől-e tulajdonságot, netán szervi megbetegedés, környezeti ártalom, családi konfliktus, új kutya áll a háttérben. Ami az utóbbi eshetőséget illeti: nagy vadászírónk, Kittenberger Kálmán úgy látja, a féltékenység talán a kutyák egyetlen valódi jellemhibája. Normál esetben semmi különös nincs abban, ha négylábú barátunk ugat ez a dolga. Ám ha ok nélkül csahol egyfolytában, annak bizony oka van: túlságosan pörög, elhanyagolt, hiányzik neki egy szeretett ember, fél vagy szeretehiánya van. Megoldás lehet, ha több időt tölt vele, jobban figyel rá, ha elviszi kutyaiskolába. Utóbbi egy kutyának sem árt, ráadásul kitűnő családi program.
 

Nem gyerekjáték
 
A kutyapszichológus kiszűri, szervi betegségről, rendellenes viselkedésről vagy természetes kutyamagatartásról van szó, ami csupán a gazda számára kellemetlen. A különböző neurológiai gondok helyes neveléssel, egy kis képzéssel, iskolával, gyógyszeres kezeléssel megoldhatók legrosszabb esetben viszont el kell altatni a zavart viselkedésű kutyát.

 

Bezárt négylábú

Amilyen a gazda, olyan a kutya örök igazság. Takács doktornőhöz egyszer igen nagy mozgásigényű foxterriert vittek, a panasz az volt, egész nap száguldozik a lakásban. Nem tudtam nem észrevenni, hogy a család tagjai is folyton mozgásban vannak, egy percre nem állnak meg. Gyakori probléma az is, hogy a gazdi állítása szerint a kutya a lakásban nyüszít, vonyít, de mindenképpen pocsékul érzi magát. „Ezen nincs mit csodálozni, ha egy nagy mozgásigényű ebet (mondjuk vadászkutyát, magyar vizslát) panellakásban tart valaki. Különben is: a kutyát, ha egy mód van rá, ne tartsuk lakásban pár fajta kivételével. Ha mégis, lehetőleg minél kevesebbet hagyjuk egyedül a négy fal között. S ha így teszünk, kapcsoljuk be a tévét.”
 

Menthetetlen

Mikor áll meg a kutyapszichológus tudománya? Szüleim ónémetjuhásza hazaérkezésünkkor tíz percig elmeháborodott módjára viselkedik boldogságában, majd megnyugszik. Ezzel a szakember nemigen tud mit kezdeni, temperamentumos kutyáknál előfordul.
Takács doktornő egy páciense (szintén németjuhász) a családban született gyermekre terelődött figyelmet (addig ugye, csupán ebünkre sütött a nap) azzal a furcsa szertartással vezette le, hogy szüntelen a saját farkát kergette.

Ép test

Persze a kutyának nem csak lelke van. Hogy kedvenced egészséges legyen, a következőket tanácsoljuk:
– Negyedévente tanácsos féregteleníteni nemcsak a kölyökkutyákat, hanem a felnőtt ebeket is.
– Ne adj nyersen neki húst, különösen sertés, nyúl, juh és kecske belsőséget (pl. máj, lép).
– Kezeld rendszeresen bolhák ellen. Bolhanyakörvvel meg is előzheted az élősködők megtelepedését.
– Vidd rendszeresen (félévente egyszer) állatorvosi ellenőrzésre akkor is, ha semmi rendellenességet nem talál kutyád egészségi állapotában.

 
 

 A cikk itt folytatódik: http://www.fov-nemet.sulinet.hu/csoportweblapok/2007b/Anita_Anna_Dori/kutya3a.htm 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top