Szombathy Bálint a megnyitó házigazdája röviden méltatta a művészt, majd arról beszélt, hogy a Magyar Műhely Galéria szellemi nyitottsága kiterjed Portugáliára is, hiszen minden évben meghívnak egy-egy portugál művészt, akik ugyan munkáikat nem tudják magukkal hozni, ám lehetőségük van arra, hogy itt Budapesten készítsenek egy műalkotást nekünk, magyaroknak.
Ezt tette a fiatal Pedro Faria is, aki ez alkalommal mindössze három, de annál elgondolkodtatóbb alkotással rukkolt elő, mely egyszersmint a hetedik kiállítását is jelentette.
Pedro Faria 1976-ban született Portugáliában. A Coimbra Egyetemen műépítészetet tanult, majd a Glasgow School of Art-on képezte magát, ahol 2006-ban diplomázott. Tanulmányait a Calouste Gulbenkian Foundation vizuális művészeti szakán folytatta. Alkotói munkájában főleg performansz-művészekkel és színpadtervezőkkel dolgozott. Számos művészeti írását publikálták, továbbá alapító tagja a lisszaboni Atelier Concorde közösségi stúdiónak.
Jelen kiállítása a concept art-ra emlékeztet. Hajdú István megfogalmazásában a concept art művésze olyan művész, aki „ nem tart igényt a kritikusra, tagadja a mûvészettörténész, egyáltalán a mű és a befogadó közötti közvetítés-értékelés jelentõségét” (Concept art. Kísérlet egy műfajtalan műfaj rendszerezésére- c. írása). Pedro Fariát idézve: „ számomra az egyszerűség és a lassúság a megragadó; nem a közvetítés érdekelt, hanem inkább az, hogyan tudnám szemléltetni ezeket a fogalmakat, és összekötni ezeket az absztrakt alkotásokat.”
Robert Duncan ellenszegülő, kérlelhetetlen mondata tárult elénk az egyik oldalon egy papírra írva, mely egyben Faria ars poeticája, míg a terem másik sarkában a tetőépítésről szóló videóját tekinthettük meg. Mérhetetlenül lassú mozdulatokkal egy hatalmas türelem-játék elevenedett meg a vásznon. A művész szerint éppen az volt a cél, hogy a lassúságot érzékeltesse, annak gyönyörűségét, hiszen az egész videó olyan mint egy lassú tánc.
A lélek táncát élte át Pedro Faria az alkotói folyamatban, és reméli, hogy mások is azt teszik, ha elmennek és megnézik Tacita Dean filmjei által inspirált kiállítását. Alkotásainak különlegessége éppen egyszerűségükben rejlik. A portugál művész tárlatának megnyitóján halk mosolyok között fejtette ki abbéli reményét, hogy kellőképpen intuitívnak tűnik majd az a hazai közönség számára.
A kiállítás megtekinthető 2011. július 29-ig.