Németh László, az Iposz elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a fórumokon a szövetség országos érdekegyeztető munkájáról, az információs és szakmai szolgáltató rendszer bővítéséről, a partnerségi együttműködési megállapodásokból adódó ipartestületi lehetőségekről, a civil törvényről, a mikro– és kisvállalkozások működését érintő gazdasági szabályozók hatásáról lesz szó.
Az elnök kiemelte: várakozással tekintenek az európai uniós fejlesztési pályázatok kiírása elé, a kis– és középvállalkozások piaci lehetőségeinek bővüléséhez járulna hozzá a családi házak szigetelésének, illetve az energiatakarékosságot eredményező beruházások támogatása.
Az ipartestületek tagságát érzékenyen érinti a nehézgépkezelői jogosítványok átalakítása, gépcsaládokra szóló jogosultságot kell majd szerezni, ehhez sokaknak újra kell majd vizsgázni, az ezzel járó jelentős költségeket, a munkaidő-kiesést nem mindenki tudja vállalni, állami támogatás pedig nincs az új dokumentum megszerzéséhez – fejtette ki az Iposz elnöke.
Az iparosok érdekképviseleti vezetőjének tájékoztatása szerint a regionális fórumon megtárgyalják az Iposz hálózatépítésének szükségességét, illetve az érdekképviseleti rendszert.
Németh László elmondta, hogy jogszabály alapján az Iposz érdekképviseletet a civiltörvény alá sorolták be, az ipartestületek csak a tagdíjakból megélni nem tudnak. A civilekre vonatkozik az az arány, hogy bevételük 40 százaléka tagdíjbevételből, adományból, támogatásból származhat, 60 százaléka lehet üzleti bevétel. Ez a merev szabályozás megakadályozza az ipartestületeket abban, hogy például az iparosoknak méltányos áron nyújtott szolgáltatásból, vagy terembérleti díjból segítsék a működést, ugyanis az így keletkező üzleti bevételek meghaladnák a 60 százalékot, tagdíjat pedig nem kívánnak emelni.
Megoldás lehetne egy érdekképviseleti törvény megalkotása, amely rendezné az érdekképviseletek anyagi lehetőségeit, az egyeztetés fórumait is – tett hozzá az Iposz elnöke.
MTI