Kína kitart a korrupció elleni harc mellett, és elkötelezett a jogállamiság fenntartásában – kommentálta a Hszinhua állami hírügynökség Po Hszi-laj egykori pártvezető vasárnapi életfogytiglani ítéletét hétfői írásában.
A South China Morning Post című hongkongi lap ezzel egy időben Po Hszi-lajnak az ítélethirdetést követő érzelmi kitöréséről számolt be és arról, hogy várhatóan milyen körülmények között kell majd a büntetését letöltenie.
A Hszinhua emlékeztetett arra, hogy Po súlyos ítéletével egy igen magas beosztású pártvezető került rács mögé, és arról igyekszik meggyőzni az olvasókat, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) a jog eszközeivel, az igazságszolgáltatás útján, átlátható módon törekszik megtisztítani a korrupt vezetőktől a közéletet. Továbbá arról, hogy nincsenek kivételek, a törvények mindenkire egyaránt vonatkoznak.
A South China Morning Post jelentése szerint miután Po Hszi-lajt a Csian városi bíróság vesztegetésben, sikkasztásban és hatalommal való visszaélésben bűnösnek találta, a bukott politikust elöntötte a méreg, és azt kiabálta, „méltánytalan, igazságtalan!”. Mielőtt kivezették a teremből, azt kiáltotta: „a döntés nem a tényeken alapul, a bíróság nem nyílt, nem is igazságos, nem vette figyelembe az én és védőügyvédeim érveit”.
A lap szakértője szerint a súlyos ítélet részben annak a következménye, hogy Po mindvégig hevesen tagadott. Csang Ming, a politikatudományok professzora szerint a 64 éves csungkingi ex-párttitkár, a politikai bizottság volt tagja semmiképpen nem szabadulhat 2022-ig, a KKP 20. kongresszusáig, vagyis amíg a mostani politikai csúcsvezetés hivatalban marad.
A lap arról is beszámolt, hogy Po valószínűleg egy olyan, úgynevezett fővárosi „elit” büntetés-végrehajtási intézetben kezdi majd meg büntetésének letöltését, ahová az elítélt volt magas rangú párt és állami vezetőket zárják be. Ez állítólag azt jelenti, hogy egy mosdóval ellátott, körülbelül 20 négyzetméteres cellában fog élni, nem kell rabruhát viselnie, és tejet is kap reggelire.
forrás: mti