Vasárnap este beköszönt a zsidó újév, héberül ros hásáná, ekkor kezdődik a zsinagógai 5773. esztendő – mondta Verő Tamás budai rabbi az MTI-nek azzal kapcsolatban, hogy vasárnap országszerte megrendezik a zsidó újév szertartásait.
Mint közölte, az újév a világ és az ember teremtésének évfordulója, „amikor az ember teremtett voltára és Istentől való függőségére is emlékezünk”. A Föld valamennyi országában 48 órán keresztül a világ megalkotásának születésnapját ünnepelik ekkor a zsidó emberek – jegyezte meg.
Verő Tamás hozzátette, a ros hásáná kifejezés szó szerint azt jelenti: az év feje. Szólt arról, hogy ünnepüket többi között a kürtharsogás napjának is szokták nevezni, mert ilyenkor száz alkalommal szólaltatják meg zsinagógáikban a sófárt, a kosszarvból készített kürtöt. Ezzel arra emlékeznek, hogy Ábrahámot, a zsidóság ősatyját azzal tette próbára Isten, hogy elsőszülött fiának feláldozását kérte tőle, de végül ezt nem kellett teljesítenie.
Utalt arra, hogy az ítélet napjának is szokták nevezni az újévet, mert ilyenkor mindenki rákerül az „isteni mérlegre”, és „az Örökkévaló eldönti, hogy az elmúlt esztendőben cselekedetei többségében jók vagy rosszak voltak”.
A rabbi elmondta: a zsinagógában a függönyöket, a tóratakarókat, a terítőket újévkor a fehér szín jellemzi, és a férfiak fehér kipát (fejfedőt) tesznek a fejükre, jelezve, hogy „lelkünk is megtisztulva várja a nagy napot”. Ez a számvetés, az önvizsgálat, az ima időszaka, amikor a hagyomány szerint minden élőlény elvonul Isten előtt, aki megítéli őket a következő esztendőre.
Beszámolt arról, hogy az ünnepnap délutánján vízpartra sétálnak, és zsebeiket kifordítják a zsidó emberek, ezzel képletesen megszabadulnak bűneiktől, és morzsákat szórnak a halaknak, hogy azok „elvigyék magukkal a rossz cselekedeteiket”. Újévkor almát, mézet, valamint kerek kalácsot (barheszt) esznek, hogy „a ránk köszöntő év is édes, örömteli legyen”.
Kitért arra, hogy a kerek kaláccsal a teljességet fejezik ki, remélve, hogy a következő év kerek és teljes lesz mindannyiuk számára. Hozzáfűzte, a ros hásáná után tíz nappal következik egy másik nagyon fontos zsidó ünnep, a jóm kippúr, a megtérés, a böjt, és egyben az engesztelés napja.
Verő Tamás rámutatott: a ros hásáná és a jóm kippúr közötti tíz napot bűnbánó időszaknak is nevezik, amikor mindennap különleges bűnbánó imákat kell mondaniuk. A jóm kippúr fő célja, hogy megtérésre hívja az embereket, ezért az ünnepet megelőző este „minden átgondolatlanul tett fogadalom feloldásáért imát mondanak, hogy a következő év tiszta lappal indulhasson”.
Elmondása szerint a böjt olyan szigorú, hogy a száj megnedvesítése is tilos, ám azok, akik öregek, kisbabát várnak, vagy akiknek orvosuk megtiltotta a böjtöt, kötelező enniük és inniuk. A gyerekek csak pár órás böjtöt tartanak, a nagykorúak (tizenkét év feletti lányok, tizenhárom év feletti fiúk) közül az egészségeseknek kötelező a teljes böjt.
Forrás: mti