Az EU-országok külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben felszólították az Ukrajnában egymással szemben álló feleket, hogy párbeszéd útján keressenek olyan demokratikus megoldást, amely kielégíti az ukrán nép törekvéseit. Egyúttal felszólították Ukrajnát, hogy vegyen igénybe nemzetközi válságmegoldó mechanizmusokat.
„Egy új, befogadó jellegű kormány, a nagyobb mértékű hatalmi egyensúlyt visszaállító alkotmányreform, valamint a szabad és tisztességes elnökválasztásra való felkészülés hozzájárulna ahhoz, hogy visszaterelje Ukrajnát a reformok fenntartható útjára. Az EU kész szakértői segítséget nyújtani minden hasznosnak ítélt területen, és arra is bátorítja Ukrajnát, hogy vegye igénybe olyan nemzetközi szervezetek szakértelmét, mint az Európa Tanács, az EBESZ és az ENSZ” – olvasható a 28 uniós ország külügyminiszterének közös állásfoglalásában.
Az EU üdvözölte, hogy az ukrán törvényhozás január 28-án visszavonta azokat a törvényeket, amelyek méltánytalanul korlátozták az alapvető szabadságjogok gyakorlását. Ugyanakkor – fogalmaztak a közös uniós álláspont megszövegezői – mély aggodalommal figyelik a folytatódó politikai válságot. A külügyminiszterek „riasztónak” minősítették az emberi jogi helyzetet, és külön kitértek az erőszakcselekményekre, az eltűnési esetekre, kínzásokra és megfélemlítési akciókra. Elítélték a halállal, illetve sérülésekkel járt eseteket.
„A(z uniós külügyi) tanács valamennyi szereplőt felszólít az erőszaktól való tartózkodásra és arra, hogy határolódjon el a radikális cselekményektől” – olvasható a brüsszeli állásfoglalásban.
A külügyminiszterek szerint az unió kész arra, hogy a nemzetközi közösséggel és a nemzetközi pénzügyi intézményekkel együtt erőfeszítéseket tegyen Ukrajna megsegítésére, „jól meghatározott feltételek mellett, azzal a céllal, hogy fenntartható kiutat találjanak a nehéz gazdasági helyzetből”. Ez a kitétel egyértelműen mutatja, hogy a korábban meglebegtetett nyugati segélycsomag tartalma konkrétan még nem körvonalazódott, az viszont már most világos, hogy „biankó csekket” nem kaphatnak az ukránok, és csak célravezető reformlépésekhez kapcsolódhat támogatás.
A külügyminiszterek állásfoglalása ugyanakkor nem szólt az ukrán vezetés erőszakcselekményekért felelős tagjai ellen foganatosítandó szankciókról – uniós beutazási tilalomról, számlabefagyasztásról -, aminek a gondolata a brüsszeli tanácskozás előtt több ország részéről felmerült.
Az EU ezúttal is megerősítette, hogy a maga részéről kész aláírni Ukrajnával a mély és átfogó szabadkereskedelmi egyezményt is tartalmazó társulási megállapodást, amint arra Ukrajna is kész lesz.
Forrás: MTI