Szijjártó Péter, a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos hétfőn Moszkvában megnyitotta a magyar kereskedőházat, amelyet a magyar állam a Quaestor Csoporttal együttműködve hozott létre.
A Miniszterelnökség által közreadott képen Szijjártó Péter, a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos és Tarsoly Csaba, a Quaestor Csoport elnök-vezérigazgatója épp átvágják a szalagot Moszkvában a magyar kereskedőház előtt. Amely egy üzleti és invesztíciós központból, valamint egy konszignációs raktárbázisból áll, funkciókörébe pedig a befektetés-közvetítés, üzleti tanácsadás, valamint a kereskedelmi és idegenforgalmi tevékenység is beletartozik.
Szijjártó Péter – mint arról az MTI-t az eseményt követően tájékoztatta – a megnyitón elmondta:a keleti nyitás egyik legfontosabb pillére az orosz-magyar gazdasági, kereskedelmi és üzleti kapcsolatok jelentős megerősítése. “A kormány fő gazdaságpolitikai célkitűzése, hogy Magyarországot Európa termelési központjává tegyük, ugyanakkor termékeinket el is kell adni, vagyis ezen célkitűzésünk legfőbb gazdaságpolitikai feladata, hogy piacot találjunk a magyar ipar és mezőgazdaság termékei számára. A moszkvai kereskedőház egyik fő letéteményese a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokban meglévő 5 milliárd dolláros magyar negatív szaldó 3-4 éven belüli kiegyensúlyozásának” – mondta a kormánybiztos. A kereskedőház megnyitása előtt Szijjártó Péter tárgyalt a legnagyobb orosz élelmiszer-kereskedelmi áruházlánc, a Magnit vezetőivel is. Mint a sajtóból ismeretes, a kereskedőház megnyitását a kormánybiztos még márciusban, budapesti sajtótájékoztatón, Oroszország európai országokkal ápolt kétoldalú kapcsolatokat felügyelő külügyminiszter-helyettesével, Vlagyimir Tyitovval közösen jelentette be, miután munkamegbeszélésen tekintették át a magyar–orosz gazdasági kapcsolatok aktualitásait. A kormánybiztos akkor kiemelte: Oroszország Magyarország számára a harmadik legfontosabb, az Európai Unión kívüli országok sorában pedig a legfontosabb külkereskedelmi partner. Ugyanakkor egyensúlytalan a közös kereskedelmi forgalom: magyar szempontból 5 milliárd dolláros negatív szaldó van Oroszországgal szemben.
Szijjártó Péter még akkor emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor január végi moszkvai látogatásán megállapodás született arról, hogy a felek mindent megtesznek a kereskedelmi mérleg kiegyensúlyozása érdekében. Szijjártó Péter ismertette, hogy Magyarország 2012-ben 8,3 milliárd dollár értékben importált Oroszországból, míg az export értéke 3,3 milliárd dollár volt. Úgy vélekedett, hogy három-négy éven belül a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari export növelésével Magyarország ki tudja egyensúlyozni a jelenlegi 5 milliárd dolláros kereskedelmi deficitjét Oroszországgal szemben.
Ezen cél elérését segíti a nemsokára létrehozandó moszkvai magyar kereskedőház is. Az államtitkár elmondta, hogy a kereskedőházat a Quaestor hozza létre, és a vállalattal már tárgyal a kormány arról, hogy a döntő többségében állami tulajdonban lévő, januárban létrehozott Nemzeti Kereskedőház Zrt. milyen együttműködés tud kialakítani a moszkvai kereskedőház közös üzemeltetésére.
Szijjártó Péter elmondta, hogy a kereskedőházon belül működő logisztikai raktárbázisban oldják majd meg a Magyarországból Oroszországba érkező – alapvetően mezőgazdasági – exporttermékek raktározását, és oroszországi elosztását.
A kereskedőház befektetések közvetítésével, üzleti és üzletviteli tanácsadással, valamint idegenforgalmi és kereskedelmi tevékenységgel is foglalkozni fog – tette hozzá az államtitkár. Kérdésre válaszolva elmondta: a kereskedőház piackutatással, valamint állampapírok és vállalati értékpapírok kereskedelmével is foglalkozni fog, emellett magyar vállalatok számára keres orosz üzleti partnereket.
Az akkori munkamegbeszélésen Szijjártó Péter megállapodott orosz kollégájával abban is, hogy a két ország oktatásüggyel foglalkozó minisztériumai megbeszéléseket kezdenek arról, miként lehetne növelni az ösztöndíjas egyetemi hallgatók számát egymás országaiban. Ezenkívül Szijjártó Péter és Vlagyimir Tyitov egyetértett abban, hogy jó ütemben haladnak a Déli Áramlat magyarországi szakaszának előkészületei. Az előzetes menetrend szerint 2016-2017-ben elkezdődhet a gázszállítás.
Szijjártó Péter kifejtette: Magyarország azt szeretné, ha Oroszországban arról gondolkodnak, hogy a távol-keleti és orosz árukat milyen útvonalon juttassák el Európába, akkor Magyarország legyen a kézenfekvő megoldás. Bár Magyarország ebből a szempontból sajnos még versenyképtelen, de a Budapestet délről elkerülő tehervasúti gyűrű megépülése – amelyet nemrégiben jelentett be a kormány – versenyképesebbé teszi Magyarországot.
Az államtitkár elmondta, hogy az orosz miniszterhelyettes egyben az orosz mezőgazdasági miniszter meghívását is tolmácsolta; Szijjártó Péter várhatóan a kereskedőház moszkvai nyitásakor, áprilisban tárgyal majd az orosz mezőgazdasági miniszterrel.
Vlagyimir Tyitov az akkori sajtótájékoztatón kiemelte: azokon a területeken – így például az energetikában, a mezőgazdaságban, vagy az infrastrukturális projektek megvalósítása terén –, amelyeken korábban elindult a magyar–orosz együttműködés, jól halad a kooperáció.
Az együttműködés Oroszország számára is fontos, a kapcsolatok mindkét ország javára fejlődnek – mondta. Ismertette, hogy a munkamegbeszélésen az EU–orosz kapcsolatokról is szó esett, de a tárgyalások fő iránya az volt, hogy meghatározzák azoknak az egyezményeknek a „megvalósulási útját”, amelyekben Orbán Viktor idei moszkvai látogatásakor állapodtak meg.
(MTI)