Az utóbbi napokban ismét több átfogó ellenőrzést tartottak a budapesti nagybani piacon és vidéken; a helyzet Budai Gyula szerint a korábbi ellenőrzésekhez képest egyértelműen javult, bár sokszor nem derül ki, hogy valóban magyar-e a magyar termék.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára közleményben arról tájékoztatta az MTI-t pénteken, hogy a korábbinál több kereskedőknek volt árueredet igazolása a helyszínen, az útszéli értékesítés pedig eseti jellegűvé vált, a kereskedők magatartása érezhetően fegyelmezettebbé vált.
Legutóbb a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Főigazgatósága tartott ellenőrzést szeptember 20-án éjjel. A NAV munkatársai jogsértésre utaló körülményt az ellenőrzés ideje alatt nem tapasztaltak, a társszervek eljárást nem indítottak.
Az összehangolt akcióban, amelyen az államtitkár is részt vett, a NAV, a készenléti rendőrség és a Pest Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának emberei vettek részt, összesen 107-en. A piac belterületén a hatóságok a bérleménnyel rendelkező nagykereskedőket ellenőrizték.
A HírTV is jelen volt a Budai Gyul által vezetett razzián. A televízió felvételeiből kiderült, hogy többek között az olasz barackot is rövid időn belül újabb, jelzés nélküli ládákba helyezik át a nagybani piacon, mely ezek után már – mindenféle jelzés nélkül, tehát – magyar barackként kerül a kereskedőkhöz, így tévesztve meg a vásárlót, aki tudtán kívül külföldi terméket vásárolhat így a piacokon.
Az egyik nagybani piacon dolgozó kereskedő szerint rajtuk csattan az ostor, az őstermelők hibája miatt, akik szerinte nem képesek rendesen feliratozni a terményeiket, és sokszor a kitöltött papírjaik is olvashatatlanok. Az ellenőrök az őstermelők áruját is átnézték, és valóban a razzia során talált ládák szinte egyikén sem volt címke.
Az uniós jogszabályok szerint az árun, annak származási helyét, a termék nevét valamint a termelő nevét és a forgalmazót is fel kell tűntetni. Egyes kereskedők viszont azzal trükköznek, hogy csak a ládára tesznek címkét.
Az Budai Gyula a helyszínen folytatott beszélgetések alapján beszámolt arról is, hogy jelentős számú nagykereskedő elhagyta a piac területét, és az agglomerációban, illetve a fővárosban, félreeső helyeken létesített új lerakatot.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd