A francia nemzetgyűlési választások első fordulója után élen álló Szocialista Párt hétfőn arra kérte a jobboldalt: léptesse vissza a baloldal mögé szorult jelöltjeit azokban a körzetekben, ahol a szélsőjobboldali Nemzeti Front is bejutott a második fordulóba. Cserébe a szocialisták hasonló gesztust ajánlanak a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) ott, ahol a három jelölt közül a jobboldali áll az élen.
A jövő vasárnapi második forduló előtt már gyakorlatilag biztos, hogy baloldali többségű lesz az új nemzetgyűlés, s az is elképzelhető, hogy a szocialistáknak a radikális baloldal támogatása nélkül is meglehet az abszolút többsége az alsóházban, amire még soha nem volt példa.
A PS viszont azt is szeretné megakadályozni, hogy a megerősödött szélsőjobboldalnak 1986 után ismét lehessen parlamenti képviselője. A 13,6 százalékkal harmadik helyen végzett Nemzeti Front jelöltjei az 577 választókörzetből 61-ben jutottak be a második fordulóba vagy egy jobb-, vagy egy baloldali jelölttel, 32 helyen pedig úgynevezett háromszög alakult ki a jobboldal, a baloldal és a Nemzeti Front között.
„Egyértelműségre kérem az UMP-t. Köztársaságban élünk, sokan figyelnek minket Franciaországban, de természetesen Európában is. Úgy vélem, hogy egyértelműnek kell lenni, ha bizonyos értékekhez ragaszkodunk és méltóak akarunk lenni hazánkhoz” – fogalmazott sajtótájékoztatóján Martine Aubry, a PS főtitkára. Bejelentette, hogy a párt harmadik helyen végzett jelöltje visszalép a déli vaucluse-i választókörzetben, ahol a Nemzeti Front színeiben indult Marion Le Pen-Maréchal (a pártelnök Marine Le Pen 22 éves unokahúga) áll az élen. Ezzel lehetővé vált, hogy a második helyen álló UMP-s jelölt nyerje el a képviselői helyet és megakadályozza a szélsőjobboldal bejutását.
Aubry arra hívta fel a figyelmet, hogy a szocialisták álláspontja hagyományosnak tekinthető, amióta a 2002-es elnökválasztáson – miután a szocialista Lionel Jospin kiesett az első fordulóban – arra kérték a választóikat, hogy a második fordulóban a konzervatív Jacques Chiracra adják voksukat a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pennel szemben.
Az UMP nem adott egyértelmű választ a szocialisták javaslatára, de jelezte, hogy sehol nem fog össze a szélsőjobboldallal.
„Nem lépünk szövetségre a Nemzeti Fronttal. De hogy például olyan baloldali jelöltet támogassunk, aki szövetségre lépett a szélsőbaloldallal, azt nem tartom valószínűnek” – mondta Jean-Francois Copé, az UMP főtitkára az Europe 1 kereskedelmi rádióban. Hasonlóan nyilatkozott Alain Juppé volt külügyminiszter is: „Semmilyen körülmények között nem kötünk szövetséget a Nemzeti Fronttal, azért mert ideológiailag nem vagyunk egy platformon, a programjukat nem vállaljuk, és mert az ő taktikájuk lényege a mi megsemmisítésünk”.
A kérdésről délután alakít ki hivatalos álláspontot az UMP vezetősége, amely elemzők szerint az lesz: sem a baloldallal, se a szélsőjobboldallal nem lehet összefogás.
A Nemzeti Frontnak így maradhat némi esélye arra, hogy képviseltesse magát a nemzetgyűlésben, annak ellenére, hogy miután Franciaországban nincs pártlista és a választók csak egyéni jelöltekre szavaznak, az önállóan induló kisebb pártoknak nincs sok esélyük képviselői helyet szerezni. A szélsőjobboldalnak maximum három szék juthat.
Az 577 választókörzetben egyébként 36 képviselőt választottak meg az első fordulóban, azaz ennyien kaptak több mint ötven százalékos támogatottságot vasárnap. Közülük 22-en szocialisták. Jean-Marc Ayrault kormányfő és 24 minisztere valamennyien jelöltették magukat és mindannyian nyerésre állnak. Ez pedig azt jelenti, hogy nem várható kormányátalakítás a második forduló után. A miniszterelnök kérésére ugyanis a kormánytagok vállalták: amennyiben nem választják meg őket, lemondanak miniszteri tisztségükről.
Forrás: mti