Close

Londoni elemzők: „már hiteles forgatókönyv” Görögország eurótávozása

Már „hiteles forgatókönyv” Görögország távozása az euróövezetből, és az is valószínű, hogy ennek bekövetkezte esetén a valutaunió felbomlási folyamata nem állna meg itt – vélekedtek szerdai helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint e folyamat kiteljesedése több százalékponttal ronthatja az euróövezeti fejleményekre legérzékenyebb közép-kelet-európai országok, köztük Magyarország gazdasági növekedését.

A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – befektetőknek Londonban összeállított szerdai devizapiaci áttekintése szerint a piacon forgó „horrorforgatókönyv” jelenleg az, hogy az „ultrabalos” Sziriza párt megnyeri az újabb görög választásokat, az új kormány elveti a további megszorító intézkedéseket, az Európai Bizottság, az eurójegybank (EKB) és az IMF alkotta trojka erre leállítja a segélyprogram folyósításait, és Görögország végül elhagyja az eurót.

A Commerzbank elemzői szerint „a rossz hír az, hogy ez egy hiteles forgatókönyv”. A ház szerint ugyanakkor ez az „ördögi kör” megtörhető, ha a görög választók várakozásaiban összekapcsolódik a Sziriza győzelme és a görög EU-tagság megszűnése, ebben az esetben ugyanis sok választó még átgondolhatja, hogy kire is adja voksát.
   
A Commerzbank elemzése szerint mindemellett Görögország euróövezeti távozásának megakadályozása a Szirizának ugyanúgy érdeke, mint az EU-nak.
  
A ház szerint végső soron valószínűleg az az „egyszerű költség/haszon számítás” fogja meghatározni a további fejleményeket, hogy Európa akarja-e a görög távozással járó bizonytalanságot és lehetséges káoszt, vagy ennek elkerülésére hajlandó-e – ha vonakodva is – enyhébb konszolidációs célkitűzésekről új megállapodást kötni a következő görög kormánnyal.
   
A Commerzbank elemzői szerint nem zárható ki, hogy mindegyik fél „enged egy kicsit”; a „nagy ismeretlen” azonban az, hogy a görög járvány esetleges terjedésének lesz-e ebben döntő szerepe.
   
A cég egyelőre azzal számol, hogy az euró nyomás alatt marad, azzal együtt is, hogy a német államkötvény biztonságos befektetői menedékstátusa miatt a teljes összeomlás valószínűtlennek tűnik.
  
A Commerzbank elemzői szerint az euró várható gyengülésének előrejelzéséhez a januári 1,2625 dollár/eurós idei mélypont szolgál valamelyes útmutatással; utána a 2010 augusztusában mért 1,2588 dollár/eurós előző mélypontig nyílna meg az út.
  
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai azonban szerdán összeállított új helyzetértékelésükben közölték: valószínűtlennek tartják, hogy az euróövezet „jelenlegi formájában túléli” a válságot.
  
A ház elemzői szerint ráadásul korántsem csak Görögország jelenti a veszélyt a valutaunió integritására. A cég szakértői hangsúlyozták, hogy a Portugáliának nyújtott külső segélyprogram az idei év végével kifut, és az Írországnak jóváhagyott hasonló program sem tart sokkal tovább.
 
A Capital Economics londoni elemzői szerint azonban „nyilvánvalóan kétséges”, hogy ezek az országok a belátható jövőben képesek lesznek-e finanszírozni magukat a piacról; Portugália irányadó tízéves szuverén kötvényének hozama például jelenleg 11 százalék környékén jár, ami „kifizethetetlenül magas”.
   
Írország kötvényhozamai csökkentek ugyan, de az ír gazdaság a tavalyi második félévben ismét recesszióba süllyedt, és az ír államháztartási hiány még mindig a hazai össztermék (GDP) 10 százaléka körüli, ami a legmagasabb deficit az euróövezetben – áll a Capital Economics elemzésében.
   
A ház londoni közgazdászai közölték: központi forgatókönyvük mindezek alapján az, hogy az euróövezet a következő két évben „korlátozott mértékű” felbomláson megy át. A cég ezen az időtávon belül azzal számol, hogy Görögország  már az idén elhagyja a valutauniót, 2013-ban pedig Portugália – és esetleg Írország is – követi.
   
A Capital Economics központi előrejelzése szerint ugyanakkor az euróövezeti döntéshozók minden lehetséges módszerrel megpróbálják a valutaunión belül tartani a két legnagyobb déli tagállamot, Spanyolországot és Olaszországot, „legalábbis a belátható jövőben”.
  
A ház külön elemzést állított össze arról, hogy Görögország – és esetleg több más eurótagállam – távozása milyen hatással lenne Közép-Kelet-Európa gazdaságaira.
  
A Capital Economics elemzői szerint a felzárkózó európai térség gazdaságainak közvetlen görögországi kitettsége – Románia és Bulgária kivételével – csekély ugyan mind a kereskedelmi, mind a pénzügyi kapcsolatokat illetően, a közvetett kapcsolatok miatt azonban így is „katasztrofális” következményei lehetnek a régióra annak, ha Görögország kiesik az euróövezetből.
  
A cég szerint Közép-Kelet-Európára messze a legnagyobb kockázatot a pénzügyi járvány jelenti, mivel a térségi bankok erősen függnek az euróövezeti anyabankok finanszírozásától, amely jórészt rövid futamú hitelkeretek formáját ölti. Ezeknek az anyabanki hitelkereteknek az értéke a Capital Economics becslése szerint Magyarország, Horvátország és Bulgária esetében meghaladja az adott országok GDP-értékének 10 százalékát, Csehországban, Romániában és Lengyelországban pedig 5 százalék felett van.

Ha Görögország távozásának következményeit sikerül korlátok között tartani, akkor kisebb a valószínűsége annak, hogy a közép-kelet-európai bankok külső támogatását a tulajdonos pénzintézetek hirtelen megvonják. Ha azonban Görögország kiesése a valutaunióból kiterjedtebb pénzügyi válságot okoz Nyugat-Európában, akkor elkerülhetetlennek tűnik a járvány átterjedése a felzárkózó európai térségre is – áll a Capital Economics elemzésében.

A cég becslése szerint a legérzékenyebb országokban, köztük Magyarországon és Bulgáriában ez 2-3 százalékpontnyit is lefaraghat a GDP-növekedésből.

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top