Árverésre bocsájtják James Joyce (1882-1941) útlevelét, amelyből kiderül az is: az író annak idején hamisan állította, hogy nős ember.
Az útlevelet 1915 augusztusában adta ki a zürichi brit konzulátus, és az ír szerző abban az időben használta Európában utazgatva, amikor legismertebb művét, az Ulyssest írta.
Az útlevélben megtalálható Joyce, állítólagos felesége, Nora és két gyermekük fényképe is.
Joyce 1904-ben ismerte meg Nora Barnacle-t, a dublini Finn’s Hotel szobalányát, akivel hamarosan élettársi kapcsolatot létesített, mivel az esküvői szertartást elvből elutasította. 1904 októberében az ifjú pár elhagyta Dublint, s a horvátországi Pulába költöztek. 1905-ben települtek át Triesztbe, ahol megszülettek gyermekeik, George és Lucia. Az első világháború kitörése után a Joyce-család Zürichbe költözött, ahol Joyce hozzálátott az Ulysses írásához. Nora Barnacle-t Joyce csak 1931-ben vette feleségül.
A Sotheby’s aukciósház szerint az útlevél akár 70 ezer fontért is elkelhet csütörtöki árverésükön. „Ez egy csodálatos tárgy, tartalmazza James Joyce aláírását, fotóját és fotókat a családjáról. Köztudott, hogy az Ulyssest írva gyakran utazgatott Európában, és ez az útlevél jól dokumentálja, merre járt” – idézte Gabriel Heatont, a Sotheby’s aukciósház illetékesét The Daily Telegraph brit napilap honlapja.
Az Ulyssesből először Amerikában publikáltak fejezeteket a Little Review hasábjain. A mű közfelháborodást keltett, s pornográfia vádjával be is tiltották egészen 1933-ig. 1920-ban Joyce-ék Párizsba költöztek, így a teljes mű – az Odüsszeia sajátos modern változata – először itt jelenhetett meg 1922-ben. A regény egyetlen nap, 1904. június 16. története a három főszereplő, Leopold és Molly Bloom, valamint Stephen Dedalus belső monológjain keresztül.