Tanárok ezrei maradnak fizetés nélkül a nyári vakáció idején, a fenntartók ugyanis takarékossági okokból olyan határozott idejű szerződéssel alkalmazzák őket, amely a tanév végén lejár – állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Magyar Nemzet pénteki számában.
A PDSZ elnöke, Mendrey László szerint a pénzszűkében lévő fenntarttók a tanárok egy részét olyan határozott idejű szerződéssel alkalmazzák, amely a tanév végén lejár, és a legtöbbjükkel csak szeptember 1-jén kötnek új megállapodást. Így ezek a pedagógusok a nyári szünetre jövedelem nélkül maradnak.
Mendrey rendkívül etikátlan eljárásnak tartja a tanév utolsó napjáig érvényes szerződéskötés gyakorlatát, úgy véli, annak csupán pénzügyi és nem szakmai okai vannak. „Ez a gyakorlat pedgógusok ezreit kényszeríti arra, hogy nyáron alkalmi munkából, akár lángossütésből vagy fagylaltárusításból próbáljanak megélni” – közölte Mendrey László. Becslése alapján körülbelül a pedagógusok tíz százaléka kerül a nyárra ilyen megalázó helyzetbe, vagyis a fizetés nélkül maradt tanárok száma elérheti a tizenötezret.
Az érdekvédő nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a probléma már évek óta fennáll, ám az előző kormány semmit sem tett a gyakorlat felszámolására. A PDSZ elnöke úgy véli, a közoktatási törvény módosításával meg lehetne akadályozni az etikátlan gyakorlatot. A jelenleg hatályos jogszabály még lehetővé teszi, hogy egy pedagógust ugyanaz az iskola több esztendőn keresztül határozott idejű szerződéssel foglalkoztasson anélkül, hogy véglegesítené az illetőt, és a június végén lejáró megállapodást évről évre szeptemberben újra megkösse.