Novák Ferenc 80 éves
Hosszú az út Nagyenyedről Budapestre, főleg, ha eltelik nyolcvan év. És közben megtörténik az emberrel minden, ami a szakmájában megtörténhet: bírálat, kudarc, siker, elismerés.
Tartalmas életpálya áll mögötte, keze alatt több generáció nőtt fel, táncolt, rendezett, szervezett, irányított, megmondott, és még mindig ugyanolyan lobbanékony, mint volt. Szimplán legenda, ha nem sztár, a szó jó értelmében.
Akinek mindenki ismeri a nevét, ha csak egy kicsit is járatos a táncban vagy a népművészetben, vagy tudja, mi volt az a táncházmozgalom. Netán mégsem tiszta mindenkinek, hogy kiről beszélek? Semmi egyebet nem kell tenni, mint megtekinteni az alábbi videót, és minden kiderül.
Legyen tényleg ő a sztár, legyen tőle hangos most a média, legyünk tisztában azzal, hogy Erkel Ferenc díjas, Érdemes művész, Kossuth díjas és Prima Primissimája is van, ne azzal, hogy ki esett ki a valóságshowból. Figyeljünk arra, mit akar üzenni azzal a hozzáállással, amivel mindig is viseltetett a magyar hagyományok iránt. Hogy mit őrizzünk meg abból, ami a miénk, és miért figyeljünk rá, hogyan kell konokul kiállnunk újra és újra amellett, amit fontosnak tartunk.
Arra a kérdésre, hogy hogyan érzi magát az ember 80 évesen, frappánsan annyit válaszol, hogy úgy, mint a 80 évesek: itt fáj, ott fáj, de nagy ajándéknak tartja, hogy nem hülyült még meg. Ebben nagy szerepe van annak, hogy a mai napig aktívan dolgozik, és rendszeresen fogad nagyobb társaságokat. Sokan keresik fel tanácsért vagy csak egy jó beszélgetésért, ami frissen tartja az embert. Nagy teherbírását a szerencsés génjeire vezeti vissza, de ugrálni nem ugrál, mert ahhoz már öreg. A határon túl és itthon is több produkcióba, táncelőadásba besegít, ugyanakkor ezt már pihenésnek tartja, hiszen nem kell mindennap bejárnia próbálni.
Egy elégedett, kedélyes és tevékeny embert köszöntünk ma. Boldog születésnapot!
Forrás: http://www.kulturpart.hu/
A 80 éves Novák Ferenc Kossuth-díjas, Kiváló és Érdemes Művész köszöntése
2011. március 28. (hétfő) 19:00
Vígszínház
ELSŐ RÉSZ
Verbunkosok
Azért jöttünk ide karikázni
Tatafilm
Betlehem (Csíksomlyói passió – Tóth Ildikó, Chován Gábor, Egyed Attila, Schlanger András)
Passió – főbb szerepekben: Szabó Gábor, Pataki Rita, Macher László, Schlanger András; zene: Rossa László
Sámán-dal (Szörényi—Bródy: István, a király) – Deák Bill Gyula, Novák Péter
Alkotni születtünk (Szörényi—Bródy: Kőműves Kelemen) – Hegedűs D. Géza, Kátai István
MÁSODIK RÉSZ
Magyar Elektra
Agamemnon: Bozár László
Aegistus: Appelshoffer János
Parasitus: Dénes Zsolt
Clytemnestre: Rémi Tünde
Electra: Béres Anikó
Orestes: Juhász Zoltán
Mester: Lányi Attila
zene: Rossa László
Sebestyén Márta énekel
„Hegedősök” muzsikálnak – dalolnak: Demeter Erika, Herczku Ágnes és Szvorák Katalin
Örömtánc
Szerkesztő-rendező: Foltin Jolán, Novák Eszter
Közreműködnek:
Bihari János Táncegyüttes és a Honvéd Táncszínház egykori és mai táncosaiű
Tata énekes és zenész barátai
A kétrészes ünnepi műsorban táncos, színész, énekes és zenész barátok idézik fel a gazdag életmű egy-egy jelentős mozzanatát, kiemelkedő alkotásait.
„Számomra meghatározó esemény Pesti Színházi munkánk Marton Lászlóval, Szörényi-Bródy: Kőműves Kelemen című rockoperájának színrevitelében. Közösen alakítottuk ki azt a jel és mozgásrendszert, amely egy népballada a színház és a rock zene első találkozásából született. Itt mindenki részt vett az alkotó munkában. Amikor Bécsben játszották, a kritikusok megírták, a magyar színház a saját kultúrájából talált ki valami különlegeset….” Novák Ferenc