Nagyon sokan vitatják a természetes gyógymódok hatását. A tapasztalatok nagy része mégis azt mutatja, hogy a legtöbb ilyen módszer igen is hatásos. Ezek közé tartozik a fül-illetve testgyertya is. Igaz egy fül-orr-gégész biztosan nem ezt a kezelési módot ajánlaná, hanem a patikákban kapható fülcseppeket. Aki viszont ódzkodik az orvosoktól és a gyógyszerektől, azoknak minden természetgyógyász ezt ajánlaná. Viszont ha nem javul a helyzetünk egyértelműen el kell mennünk szakorvoshoz. Problémától függően vásárolhatunk fülgyertyát vagy testgyertyát. Szinte minden gyógyszertárban kapható, de a 21. századnak köszönhetően interneten keresztül is hozzájuthatunk. Márkától és anyagától is függ, hogy mennyire kell benyúlnunk a pénztárcánkba, de egyáltalán nem drága.
Fülgyertya
A fülgyertya lenvászon alapanyagú, méhviasszal átitatott, körül-belül 20 cm hosszú, üreges henger. Egyik végén, belül 5 cm hosszú alufólia béleli. A méhviasz a gyertya meggyújtásakor egyenletesen olvad, nem folyik le, cseppmentesen elég. Nem kell attól félni, hogy esetleg ránkesne az égő anyag. A fülgyertya kezelés a következő betegségek, panaszok esetén segít: fül keringési zavarai, fül-, homlok- és melléküregek gyulladásai, halláscsökkenés, fejfájás, migrénes panaszok, nátha, megfázás, szénanátha, stressz. Viszont nem alkalmazható a módszer perforált dobhártya esetén, illetve, ha a beteg a gyertya anyagára vagy a benne lévő gyógynövénykivonatokra allergiás. A gyertya anyaga különböző betegségek kezelésére alkalmas gyógynövénykivonatokat tartalmaz. Ilyen például az eukaliptusz, ami nagyon jó meghűlés ellen, torokgyulladás esetén pedig fertőtlenítő hatású. A kakukkfű főként görcsoldó és hurutoldó. A kamilla, ahogyan a legtöbb formájában ebben az esteben is fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású. A levendula erős illata ellenére nagyon jó fejfájásra, de alvási zavarok esetén is. Végül a zsálya, amely gyulladáscsökkentő, élénkítő és fertőtlenítő hatással bír. A fülgyertya lassan, körül-belül 10-15 perc alatt ég el, ezalatt hőhatás keletkezik, mely átterjed a fülre, valamint a fül belsejére is. A cső alaknak köszönhetően az égő láng alatt légritka tér keletkezik, amely vákuumhatást eredményez. A szívóhatás következtében a kezelt zónák területén vérbőség keletkezik, nő a véráramlás sebessége. Ezáltal elszállítódnak a salakanyagok, megindul a váladékfolyás. A kéményhatás révén ezek egy része kijut a fülből és a gyertya belsejében lerakódik. Az ingerek a fülön található reflexzónákra is hatnak, stimulálva többek között a garat nyirokrendszerét. A vákuum- és hőhatás elősegíti a külső és középfül közötti nyomáskiegyenlítődést.
Hogyan használjuk?
A beteget kényelmesen az oldalára fektetjük, fejét párnával alátámasztjuk úgy, hogy a hallójárat függőleges legyen. A fülre egy rétegben vékony gézlapot fektetünk, mely megakadályozza a gyertya égéstermékének bejutását. A gyertyát a beteg fülébe helyezzük és a felső végét meggyújtjuk. Enyhe, forgó mozdulatokkal olyan mélyre nyomjuk, hogy tömítsen. Akkor jó, ha nem jön ki füst a fülből, de a betegnek sem kényelmetlen. A gyertyát az égetés során úgy fogjuk, hogy függőlegesen álljon, de vigyázzunk arra, hogy közben ne nyomjuk össze. A viaszrúd 2/3 részét égetjük el, a megmaradt 1/3 részt eloltjuk az előre oda készített pohár vízben. Fontos, hogy minden alkalommal mindkét fület kezeljük, azután a páciens 15 percig pihenjen. Legtöbbször már az első alkalommal tapasztalható állapotjavulás, de a tartós hatás eléréséhez 10-12 kezelés is szükséges lehet. Nagyon ritkán, de előfordúlhatnak úgy mond mellékhatások. Ilyen például a panasz súlyosbodása, hőemelkedés vagy fülviszketés. Ebben az esetben hagyjunk fel a kezeléssel és forduljunk inkább orvoshoz.
Testgyertya
A testgyertya lényegében olyan, mint egy fülgyertya. A különbség annyi, hogy ezt a test bármely pontján alkalmazhatjuk. A jobb és baloldali halánték, szemöldökök között elhelyezve a látást javítja. A leggyakrabban viszont köldökben elhelyezve használják, ami az emésztés helyreállításában játszik fontos szerepet. Gerincfájdalmak esetén a csigolya mellett 2-2 ujjnyira kell elhelyezni. Ha torokfájásunkat szeretnénk kezelni, a torok alatti mélyedésben célszerű meggyújtani. Végül enyhítheti a mélyről jövő köhögést, vagy akár meg is szüntetheti, ha a mellkasnál középen használjuk. Tilos azonban nyílt seben, fejtetőn és a szív területén kezelést végezni. Mindkettő egyértelműen jótékony hatással bír, annak ellenére, hogy egy kicsit bizarr, hogy egy égő dolgot ennyire közel tartunk a testünkhöz. Kétségtelen azonban, hogy talán ez az egyetlen olyan módszer, amelyet az emberek leginkább elfogadnának. Nem csak olcsó, de az elkészítésével sem kell sokat bajlódni. Az eredmény viszont garantált.