• Innovatív bemutató ház, amelynek masszív épületburkát a kiemelkedő hőszigetelő képességű POROTHERM hőszigeteléssel kitöltött tégla jelenti
• Az épület energiaszükségletének 100%-át megújuló energiaforrásokkal fedezik
• Megfizethető építési és fenntartási költségek a középpontban
• Az épület már ma teljesíti az EU 2020-ra tervezett épületenergetikai előírásait
2011. augusztus 15. – A Wienerberger AG évek óta a „fenntartható és energiatakarékos építkezés” elkötelezett híve. A vállalat 2011 júliusában még eggyel előbbre lép és Ausztriában felépíti az első „e4 TÉGLAHÁZ 2020” elnevezésű lakóépületét. A jövőbe mutató mintaház a fenntarthatóság jegyében téglából épül, egy magánépíttető család megbízásából. Az „e4 TÉGLAHÁZ 2020” elnevezésű épület már ma megfelel az EU által 2020-ra előírt építkezési normáknak (2010/31/EU DIREKTÍVA).
Az épület egésze számít
A projekt középpontjában az a szemlélet áll, miszerint az épület egészét kell figyelembe venni az épületenergetikai megítélés során, ennek megfelelően négy tulajdonságot helyez előtérbe: az épület energiatakarékos masszív épületburka téglából készül, megújuló energiaforrásokat használ, elérhető építési- és fenntartási költségeket biztosít, valamint kiemelkedően jó életminőséget nyújt a bentlakóknak. Heimo Scheuch, a Wienerberger AG vezérigazgatója így magyarázza a koncepciót: „A mi víziónk egy egészséges, energiatakarékos és hosszútávon fenntartható épület, amely egyszerre szép, tetszetős otthon, mégis elérhető áron megvalósítható. A Wienerberger „e4 TÉGLAHÁZ”-koncepcióval szeretnénk megmutatni az építtetőknek, hogy mindez az általunk gyártott téglával lehetséges.“ Azonban gyakorlat nélkül a legjobb elmélet mit sem ér – fűzte hozzá Scheuch. „Kézzel fogható bizonyítékot kell szereznünk, ezért építjük meg az alsó-ausztriai Zwettl-ben Európa első e4 TÉGLAHÁZÁT. Ennek a modellnek a segítségével be fogjuk mutatni, hogy természetes kerámia építőanyagokból már ma létrehozható a jövő innovatív, energiatakarékos, fenntartható, és nem utolsósorban megfizethető épülete.“
Cél a fűtési szükséglet, a primer energiaigény és a CO2-kibocsátás csökkentése, valamint az épület összhatékonysági mutatójának optimalizálása
Az „e4 TÉGLAHÁZ 2020” épület egy ambiciózus építtető család és a Wienerberger által minősített építőmester, Franz Schiller együttműködésében valósul meg. Egy olyan alacsony energiafelhasználású ház épül téglából, amely már a 2020-as EU-s épületenergetikai előírásoknak is megfelel. Ezen irányelvek szerint az alacsony energiafelhasználású ház olyan épület, amely energiaszükségletének nagy részét megújuló energiaforrásokkal biztosítja. Ennél fogva a projekt célja az épület összhatékonyságának optimalizálása, nemcsak a ház fűtési szükségletét, hanem a primer-energiaszükségletét és a CO2 kibocsátását is olyan alacsony szintre kell levinni, amennyire csak lehetséges. Ahhoz, hogy ezt elérjük, az épületburoknak, a fűtési rendszernek és az összes többi épülettechnikai egységnek megfelelő összhangban kell együtt dolgoznia.
A legújabb téglageneráció: az ásványgyapottal kitöltött tégla lehetővé teszi az alacsony energiaszükséglet elérését
A ház építőeleme a POROTHERM téglacsalád legújabb generációját képviselő, integrált hőszigeteléssel ellátott, ún. kitöltött tégla. A kitöltött tégla egyesíti a kerámia természetességét a kőzetgyapot hőszigetelő képességével. A magas hőszigetelésű masszív téglafal kiváló hővédelmet és hőtároló képességet biztosít, megvédi a beltér hűvös klímáját a nyári hőségtől, télen pedig benntartja a meleget. Teszi mindezt anélkül, hogy hűtési, ill. magas fűtési költséget kellene fizetnünk, így biztosítja egész éven át az épület alacsony energiaszükségletét.
Középpontban a megfizethetőség
Az építési költségeket is fontos szem előtt tartani – hangsúlyozza Heimo Scheuch: „Az Európai Unió az épületek standardját 2020-ra nemcsak az energetikai költségek optimalizálására hegyezi ki, hanem egyidőben megköveteli azt is, hogy a megfelelő színvonalú épületek költséghatékonyan, mindenki számára megfizethetően legyenek felépíthetők! Az „e4 TÉGLAHÁZ 2020” tervezése és megvalósítása során mindezeket a tényezőket különösen figyelembe vesszük. Ezért célunk volt az is, hogy az építési költségek mellett az üzemeltetési és fenntartási költségeket is a lehető legkisebbre csökkentsük az építtető család számára. Ezzel a házzal tartós, maradandó értéket szeretnénk teremteni.“
Független a fosszilis energiahordozóktól
A jövő nemzedéke iránt érzett felelősségtudatunkból adódóan a házat úgy építjük fel, hogy a fosszilis energiaforrásoktól függetlenül üzemeltethető legyen. Az épületet 100%-ban megújuló energiaforrások látják el. Az éves fűtés- és melegvíz-szükséglet kb. 65%-át napenergiával fedezzük, a maradék 35%-ot télen egy fatüzelésű kazánnal biztosítjuk. A háztartás áramellátásáért fotovoltaikus berendezés felel.
Tervezés és monitoring
Az „e4 TÉGLAHÁZ 2020” koncepciója és építése Franz Schiller nevéhez fűződik, aki a Wienerberger minősített kivitelező partnere. A kivitelezőnek az építtető család egyedi kívánságait a műszaki előírásokkal – mint pl. a napelemek
déli tájolása, vagy a telek adta lehetőségek, fekvés, méret stb. – kellett összhangba hoznia.
Az energetikai tervezést, számításokat és kiértékeléseket a bécsi Műszaki Egyetem tanára, Prof. Klaus Krec és az AIT (Austrian Institut of Technology – Osztrák Műszaki Intézet) végezte. Az AIT két hónapos monitoring keretében fogja vizsgálni a házat elkészülése után, annak érdekében, hogy megbízható adatok álljanak rendelkezésre az energiafelhasználás, az energiatermelés, valamint olyan tényezők vonatkozásában, mint a belső terek levegője, páratartalma stb. A projektet az Osztrák Klíma- és Energialap támogatja az „Új energiák 2020” elnevezésű kutatási- és technológiai programjának keretében.
Az építkezés kezdete 2011. július
Az építkezés 2011 júliusában elkezdődött. A befejezés és a ház birtokbavétele 2012 közepére várható.