Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
Nagy-Britannia szerződéses biztosítékokat szeretne az Európai Uniótól arra, hogy az euróövezeti országok ne hozhassanak integrációs döntéseket a valutaunión kívüli EU-tagállamok ellenében – írta EU-forrásokat idézve a pénteki Financial Times.
A londoni gazdasági napilap értesülései szerint George Osborne brit pénzügyminiszter "vészfékzáradékot" szeretne az EU egészére kiterjedő egységes piac és a szorosabban integrált euróövezet jobb együttműködése érdekében. Osborne a Financial Times forrásai szerint ezzel arra is garanciát kíván kapni, hogy a londoni Cityt – a világ első számú pénzügyi szolgáltatási központját – ne érhesse hátrányos megkülönböztetés az Európai Unión belül.
A lap szerint a javaslat részletei még nem ismertek, de London alapvetően azt szeretné elérni, hogy az euróövezeten kívüli EU-országoknak az eddigieknél szélesebb jogkörük legyen az egyes uniós döntésekről szóló szavazások késleltetésére, ha úgy érzik, hogy a valutauniós országok az egységes belső piac integritását potenciálisan veszélyeztető javaslatokat próbálnak áthajtani többségi szavazással.
A brit kormány elképzelései szerint ilyen esetekben pótlólagos konzultációkat kellene tartani az adott EU-jogszabálytervezetről, csúcstalálkozói szinten.
London kívánságai között szerepel a Financial Times forrásai szerint emellett az is, hogy a pénzügyi szolgáltatási vállalatcsoportokat az EU-n belüli bejegyzett székhelyük alapján ne érhesse diszkrimináció. Nagy-Britannia azt is hivatalosan elismertetné, hogy az EU többvalutájú unió, rögzített garanciákat szeretne arra, hogy a valutaunión kívüli országokat ne terheljék az euróövezeti pénzügyi segélyprogramok költségei, és nyitottá tenné a csak az euróövezeti térséget érintő gazdaságpolitikai döntéshozatalt.
London azt is alapelvként szeretné elfogadtatni, hogy az euróövezeten kívüli EU-gazdaságokat ne lehessen rákényszeríteni a részvételre olyan, elsősorban az euróövezeti integrációs folyamat szempontjából fontos kezdeményezésekben, mint például a bankunió kialakítása.
David Cameron brit miniszterelnök már többször is – legutóbb a kormányzó Konzervatív Párt október elején tartott éves kongresszusán – kifejtette, hogy Nagy-Britannia nem érdekelt az Európai Unió mind szorosabbá váló integrációjában.
Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de London addig újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel.