A Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár (1037 Budapest, Kiscelli utca 108.) és a Budapest Galéria (1036 Budapest, Lajos utca 158.) a Közelítés Művészeti Egyesülettel együttműködve valósította meg a Privát Nacionalizmus Budapest kiállítást, amely 2015. 10. 28 –tól 2015.12.13-ig látogatható. A kiállításban 39 társadalmilag elkötelezett, közép– és kelet-európai kortárs művész alkotásain a nemzettel kapcsolatos képzetek, a nemzeti identitás formálódásának fázisai és a nacionalizmus problémái elevenednek meg.
NOSEK László: A Fehérló Fia, Népi Szuperhős
A Képzelt közösségek, magánképzetek egy európai uniós projekt záró kiállítása, amelyben hat ország, nyolc intézmény, külföldi és hazai kurátorgárda működött közre. A Privát Nacionalizmus Projekt korábbi tárlatai – Prága, Kassa, Pécs, Drezda, Krakkó, Pozsony – után Budapesten, két óbudai helyszínen, a Budapest Galériában és a Kiscelli Múzeum Fővárosi Képtárában átfogó kurátori koncepcióba foglalt válogatással és számos új művel találkozhat a látogató.
Sikerült megnyerni olyan nemzetközi sztárokat is, akik első ízben ezen a kiállításon jelennek meg Magyarországon. A bemutatott művek közül kiemelkedik négy, melyek jelenleg is láthatóak az 56. Velencei Biennálén. Ez utóbbiak a Biennálén kívül először itt kerülnek a közönség elé.
CSÉFALVAY András (SK), PozsonyS Compsognation, a nemzetállam egy dinoszaurusz szemével
A hidegháború utáni világ abban a hitben élt, hogy a globalizáció korában a nemzetállamok rendszere eltűnőben van, s a nemzet többé már nem meghatározó tényező. A valóságban azonban a nemzetközösségek mit sem vesztettek jelentőségükből és a nacionalizmus eszmerendszere a második világháború óta sosem volt oly erőteljesen jelen politikai, társadalmi környezetünkben és különösen mindennapjainkban, mint ma. A „privát nacionalizmus” meghökkentő szóösszetétele
ez utóbbira hívja fel a figyelmet: a nacionalizmus nem választható el a privát szférától, s nem is pusztán külső erők kényszeréből létezik, de meghatározza önképünket, gondolkodásunkat, cselekedeteinket. Ebből kiindulva a kiállítás a nemzeti érzület belsővé tételére, „privatizálásának” mindennapi rutinjára fókuszál.
CAHEN, Daya (NL), Amszterdam: Nashi
A projekt budapesti kiállítása címét a világhírű politológus-történész, Benedict Anderson nagyhatású írásából kölcsönözte. Anderson az Elképzelt közösségek című, magyarul is megjelent könyvében a nacionalizmust és nemzetiséget egy politikai közösség kulturális produktumaként határozta meg, amelynek tagjai nem ismerik egymást személyesen, mégis határozott érzéseik és elképzeléseik vannak saját népükről és más népekről. Nézetei szerint a modern kor terméke ez a képzeletbeli és virtuális közösség, melynek egységbe kovácsolását attribútumok, szimbólumok és ceremóniák szolgálják. Az egyes nacionalizmusok saját nemzeti repertoárjukból építkeznek, és nemcsak elképzelt nemzetképük, de még kreált ellenségképük is eltérő. A művészet és kultúra mindig is része volt a nemzetépítés folyamatának, s ma társadalmilag elkötelezett művészek végzik el számunkra, helyettünk a helyi nacionalizmusokkal – ki-ki a sajátjával– való szembenézés feladatát.
A kiállítás elsősorban a nemzeti képzelet tárgyára, tartalmára kíváncsi, s abból indul ki, hogy a politikai mozgalmak közül a nacionalizmus kötődik legerősebben a vizualitáshoz: képeken, jeleken, szimbólumokon, mítoszokon keresztül mutatkozik meg, és jelen van a kollektív vágyakban, álmokban, fantáziákban is. A kiállítás első részében, a Budapest Galériában bemutatott műveken a nemzet-fogalom kialakulásának lépéseivel, a nemzeti képzelet megnyilvánulásaival foglalkozó művek kapnak helyet, míg a Kiscelli Múzeum Templomtere és Oratóriuma a nemzetre vonatkozó alternatív képzeteket bemutató alkotásokat fogadja be. A kiállító művészek aktív és kritikus állampolgárként részt vesznek a „képzelt közösségek” jelentésének értelmezésében. A nemzeten belül és kívül, a domináns kultúra határán képzelt teret hoznak létre, ahol (át)értelmezési és kritikai lehetőségeket, alternatívát kínálnak.
Kurátor: András Edit
Társkurátorok: Leposa Zsóka, Zombori Mónika
Projektvezeto: Varga Rita
A Privát Nacionalizmus Projekt egy nemzetközi – művészeti és kulturális programsorozat, amely a Pécsett működő Közelítés Művészeti-egyesület kezdeményezésére jött létre. A felkért művészek és a 15 fos nemzetközi kurátorgárda elsősorban a közép– és kelet-európai régiót, illetve annak a vonzáskörzetét képviseli. Az eddig megvalósult hat kiállítás alatt több mint hetven művész vett részt a projektben. A kiállítást az Európai Unió Kultúra Program 2007–2013, a Visegrádi Alap, a Nemzeti Kulturális Alap és az ERSTE Stiung támogatja. Az ERSTE Stiung küldetésének tartja, hogy platformot biztosítson olyan reflexióknak, amelyek a posztkommunista kelet-európai regionális identitások, a nacionalista fragmentáció és a közös kulturális történeti tapasztalatok közötti ambivalenciákat helyezik a fókuszba. Ennek jegyében támogatja az ERSTE Stiung a Képzelt közösségek, magánképzetek.
Privát Nacionalizmus Budapest című kiállítást és a Visualizing the Nation_című nemzetközi konferenciát.
ERSTE_Foundation supports the exhibition Private Nationalism Budapest and the conference Visualizing the Nation because it is part of its mission to o_er a platform for reflection about the ambivalence between regional identities, nationalist fragmentation and a common cultural historical experiences in post-communist
Eastern Europe.
További információ:
privatnacionalizmus@gmail.com
+36 20 213 7359
Művészek:
BAGLYAS Erika (H) / BORSOS Lőrinc (H) / Daya CAHEN (NL) / CHILF Mária (H) / CSÉFALVAY András (SK) / CSONTÓ Lajos (H) /
ESTERHÁZY Marcell (H) / GERHES Gábor (H) / GLUKLYA (Natalia PERSHINA-YAKIMANSKAYA, RUS) /
HORVÁTH Tibor (H) / Sanja IVEKOVIC (HR) /
C. T. JASPER (PL) & Joanna MALINOWSKA (PL/USA) / JUHÁSZ R. József (SK/H) /
Nikita KADAN (UA) / Matej KAMINSKÝ (SK) / KEREZSI Nemere (H) / KIS VARSÓ / LITTLE WARSAW (GÁLIK András, HAVAS Bálint, (H) /
KISSPÁL Szabolcs (H) / Tomasz KULKA (PL) / Alban MUJA (KOS) / Ciprian MUREAN(RO) / NEMES Csaba (H) / NÉMETH Ilona (SK/H) /
NOSEK NAGYVÁRI László (H/USA) / OLÁH Mara (H) / Adrian PACI (AL/I) / Dan PERJOVSCHI (RO) / Martin PIACEK (SK) /
Michal MORAVCÍK (SK) / Karol RADZISZEWSKI (PL) / Mykola RIDNYI (UA) / Martina SLOVÁKOVÁ (SK) / SOCIÉTÉ RÉALISTE (GRÓF Ferenc,
Jean-Baptiste NAUDY, H/FR) / Gökçe SÜVARI (TR) /SZOLNOKI József (H/D) / SZOMBATHY Bálint (H/SRB) / Mark THER (CZ) / Jaroslav VARGA (SK)
Helyszínek:
Budapest Galéria, 1036 Budapest, Lajos utca 158.
Kiscelli Múzeum–Fovárosi Képtár, 1037 Budapest, Kiscelli utca 108.
Nyitva tartás: Keddtol vasárnapig, 10–18 óra között
2015.10.28 – 2015.12.13.
A KIÁLLÍTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOK
MŰVÉSZET MINT TÁRSADALOMKRITIKA
Csak a szél. Filmvetítés és kerekasztal-beszélgetés
2015. november 12. csütörtök, Budapest Galéria
17.30 Fliegauf Bence Csak a szél című filmjének vetítése 19–20 óráig kerekasztal-beszélgetés
A beszélgetés résztvevői: Bogdán Mária, Fliegauf Bence, Pócsik Andrea
Moderátor: Müllner András
Béke 12 szereplővel. Tervjáték és beszélgetés a trianoni békeszerződésről
2015. november 18. szerda, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár
17 órakor tárlatvezetés
18 órától a tranzit.hu Béke 12 szereplővel című projektfilmjének bemutatása,
majd kerekasztal-beszélgetés
A beszélgetés résztvevői: Ablonczy Balázs, György Péter, Hegyi Dóra, László Zsuzsa, Miroslav Michela (SK)
Moderátor: Róka Enikő
Visualizing the Nation. Post-Socialist ImagiNations. International conference in English
2015. november 27–28. péntek–szombat, 10–18 óráig
Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Kari Tanácsterem
1088, Budapest Múzeum körút 4./A
Művészaktivisták. Vizuális aktivizmus, aktuális kitekintések három muvész munkáin és mozgalmakon keresztül.
Művészprezentációk és kerekasztal-beszélgetés
2015. december 3. csütörtök, 18 órától, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár
17 órától tárlatvezetés
A beszélgetés résztvevoi: Csoszó Gabriella, Nikita Kadan (UA), Nemes Csaba, Tomáš Rafa (SK)
Moderátor: Nagy Gergely
MÚZEUMPEDAGÓGIA
Workshop pedagógusoknak
2015. november 6. péntek
Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár és Budapest Galéria
Családi délelőtt
2015. november 8. vasárnap
Budapest Galéria
Családi délelőtt
2015. november 15. vasárnap
Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár
Múzeumpedagógiai programokról további információ:
szabics.agnes@budapestgaleria.hu, +36 20 989 9360
Post Views: 162