Close

Csángó Menyekező – Ősbemutató a budai Várban

Moldvából érkező csángó hagyományőrző népművészek előadásában látható a Csángó Menyekező című műsor, amelynek ősbemutatóját a Magyar Nyelv és a Magyar Könyv Ünnepe alkalmából tekintheti meg a közönség pénteken a budai Várban.
    
Az egyórás produkció a csángó lakodalmi szokásokat eleveníti fel, többek között a fülke, a leánykérés és a csókos pohár mozzanatait láthatja a közönség a Szentháromság téren felállított szabadtéri színpadon, rossz idő esetén a Magyarság Házában.
    
Péterbencze Anikó néprajzkutató, a műsor egyik rendezője az MTI-nek elmondta, hogy férjével, Papp Imrével 25 éve gyűjtik a csángó zenét és táncot Moldvában, emellett igyekeztek korábbi szakirodalmatmások mellett Domokos Pál Péter történész, néprajzkutatóanyagát is felhasználva összeállítani a műsort, amely így a legrégebbi szokásanyagotbeleértve a táncot és a zenétmutatja be a színpadon.
    
Hozzátette: a darab nézői megismerhetik egyebek mellett a pálcatörés szokását, jellegzetes momentumokat, eszközöket és kiegészítőket láthatnak a színpadon. A produkcióban megelevenedik többek között az is, amikor megérkezik a menyasszony a vőlegényes házhoz, megajándékozza leendő anyósát és apósát, majd vőlegényével együtt elfogyasztanak egy pohár bort, egy szelet kenyeret és egy főtt tojást.
    
A romániai Bákó (Bacau) környéki településekről jött zenészekkel, énekesekkel és táncosokkal Klézséről érkezik Bálint Erzsi, aki a 17. századi, Kájoni János által lejegyzett egyházi énekes kódex valamennyi énekes dallamát ismeri. A műsorban szerepel Petrás Mária, a Bákó megyei Diószénben nevelkedett Prima Primissima-díjas énekművész és keramikus is, a talpalávalót Legedi László István és Hodorog András moldvai zenészek húzzák. A bemutató után kezdődő moldvai táncházban a kezdők is ízelítőt kaphatnak a csángó táncokból.
    
Petrás Mária az MTI-nek elmondta, hogy a műsorban többek között énekelni és dobolni fog, ami egykor szintén része volt a csángó lakodalmaknak. A művésznek emellett 17 órakor kiállítása nyílik a Magyarság Háza Kosztolányi termében. Mint mondta, a tárlaton vallásos témájú, legújabb munkái közül a keresztút stációkból és a Boldogasszony kerámiákból láthat néhányat a közönség szeptember 20-ig.
MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top