Hazaindult vasárnap a brit Királyi Légierő (RAF) egyik C-17-es szállítógépén a nyugat-afrikai Sierra Leonéból egy brit állampolgár, aki megfertőződött a térségben súlyos járványt okozó Ebola-vírussal.
A közelebbről nem azonosított beteg egy jótékonyság szervezet egészségügyi szakértője, aki az Ebola-járvány leküzdésében segédkezett a helyi hatóságoknak. A tesztek kimutatták nála az ebola vírust Sierra Leoneban.
A beteget az északnyugat-londoni Northolt városnegyed közelében működő légi támaszpontra szállítják az RAF különlegesen kialakított C-17-esével. A repülőgépben egy a légi közlekedésben használt elkülönítő berendezéssel izolálják (ezt a berendezést az elmúlt években többször használtak), a pácienst , így „valójában egy buborékba fogják zárni”- értesült a SkyNews.
Onnan a közeli Royal Free kórház speciális elkülönítő részlegébe viszik át kezelésre. A londoni Royal Free Kórház rendelkezik az Egyesült Királyság egyetlen „magas szintű elszigeteltségű” egységével a Magas Kockázatú Fertőző Osztályukon, amely már készenléten volt hetek óta az Ebola terjedése miatt.
Egy különlegesen tervezett sátrat irányított szellőzéssel állítanak fel két ágy körül az egységben. Tom Solomon professzor a Liverpooli Egyetem Fertőzés és Világ-egészségügyi Intézetének vezetője szerint a Sierra Leonéban levő egészségügyi rendszerre nehezedő terhek lehetnek az okai, hogy mozgatják a beteget.
„Nekünk megvannak a lehetőségeink az Egyesült Királyságban a belső vérzéssel és lázzal járó betegek gondozására. Az egészségügyi rendszer Sierra Leonéban nagyon nehéz helyzetben van jelenleg, ezért fordulhat elő, hogy ezt a személyt hazahozzák az Egyesült Királyságba kezelésre” – mondta el a professzor a SkyNews riporterének.
Brit állampolgár szervezetében most először mutatták ki az Ebola-vírus jelenlétét a nyugat-afrikai térséget sújtó járvány kitörése óta.
John Watson brit helyettes tisztifőorvos vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a brit lakosságot fenyegető kockázat „rendkívül csekély”, mivel a brit állami egészségügyi szolgálatnak (NHS) magasan fejlett és alaposan kipróbált eljárási rendje van a Nagy-Britanniában ritkán előforduló fertőzéses esetek kezelésére.
A Brit külügyminisztérium korábban azt tanácsolta az állampolgároknak, hogy „alaposan gondolják meg” hogy valóban mindenképpen utazniuk kell-e Sierra Leonéba, Libériába vagy Guineába (utóbbi államban kezdődött a jelenleg is tartó járvány).
Azóta az Egészségügyi Világszervezet közlése szerint 2615 megerősített megbetegédésről és 1427 halálesetről tudni.
Az egészségügyi jótékonysági szervezet az Orvosok Határok Nélkül arra figyelmeztet, a fertőzések terjedése gyorsabb, mint azt a hatóságok kezelni tudnák, és 6 hónapig is eltarthat, amíg megfékezik a járványt.
Ebolát egy fertőzött személy testnedveivel való kapcsolaton útján lehet elkapni és nincs olyan gyógymód vagy oltóanyag ami jelenleg elérhető.
A vírus hirtelen fellépő magas lázzal jelenik meg, majd fejfájás, torokfájás, erős gyengeség és izomfájdalom jelentkezik..
Forrás: MTI, news.sky.com