Európa-ügyi államtitkárnak nevezte ki Harlem Désirt, a kormányzó Szocialista Párt főtitkárát szerdán a francia köztársasági elnök.
Francois Hollande a baloldal jelentős vereségével végződő helyhatósági választásokat követően nemcsak a kormányát, hanem a pártja vezetőségét is le akarta cserélni. A kormányátalakítás keretében Désirnek elsősorban ezért kellett a külügyminisztériumba távoznia. Az államfő döntését az is motiválhatta, hogy a május 25-én esedékes európai parlamenti választásokon a szocialisták újabb kudarcot szenvedhetnek el, a felmérések szerint ugyanis a jobbközép ellenzék és a szélsőjobb mögött jelenleg csak a harmadik helyen állnak.
A martinique-i apától és elzászi anyától született 55 éves Désir a nyolcvanas években valóságos médiasztárnak számított Franciaországban, miután filozófia szakos hallgatóként 1984-ben megalapította és 1992-ig vezette a fiatalok ezreit vonzó SOS Racisme (Rasszizmus) nevű jogvédő szervezetet, amely rockkoncertek és tömegrendezvények keretében állt ki a sokszínű Franciaországért. 1999 óta európai parlamenti képviselő, a kormánypártot másfél éve vezette, utóda valószínűleg Jean-Christophe Cambadélis, a jelenlegi helyettese lesz.
A Le Canard Enchainé című szatirikus hetilap és a Le Monde című napilap szerint az államfő, aki maga 11 évig állt a PS élén, elégedetlen volt Désir tevékenységével, s úgy vélte, hogy a párt „nem dolgozik”. Désirnek nem sikerült összefognia a szervezetet, a PS-nek az elmúlt két évben nem volt önálló hangja, a közéleti vitákat képtelen volt tematizálni.
Hollande elnökké választása óta Désir a harmadik politikus az Európa-ügyi államtitkárság élén, ami elemzők szerint jól mutatja, hogy a tárca nem számít igazán megbecsült területnek.
A külügyi tárcánál – amelyet továbbra is Laurent Fabius irányít – „egy nagy nemzetközi pólus” jött létre három államtitkársággal, amelyek az európai ügyek mellett a fejlesztésért és a frankofóniáért, valamint a külkereskedelemért, az idegenforgalomért és a külföldön élő franciákért felelősek. Ez utóbbi áthelyezése a külügyminisztérium hatáskörébe – azzal a céllal, hogy hozzájáruljon Franciaország versenyképességének növeléséhez a nemzetközi szintéren – kisebb belpolitikai vihart kavart a gazdasági minisztérium „lebénítása” miatt.
„A diplomáciai testületünknek mindent tudnia kell csinálni. Nem gazdaság vagy kultúra, hanem minden együtt” – mondta Fabius, aki korábban már kormányfő és gazdasági miniszter is volt.
A szakmai szervezetek üdvözölték a döntést.
„Ez nagyon jó dolog. A külügyminisztériumi emberek nagyon jól állnak hozzá a globalizációhoz, a gazdasági minisztériumban viszont csak Franciaországra koncentrálnak” – mondta a 2 ezer vállalatot és 200 tanácsadó céget tömörítő, külkereskedelemmel foglalkozó szakértők szervezetének (OSCI) elnöke.
Az átszervezés értelmében a nagykövetségeken dolgozó gazdasági, pénzügyi vagy agrárügyekkel foglalkozó tanácsosok ezentúl a külügyminisztériumhoz fognak tartozni.
Manuel Valls új kormányfő kabinetje szerdán összesen 14 államtitkárral bővült, akik a 16 miniszter irányítása alatt dolgoznak. Szerdától az elnöki hivatalt is új ember vezeti: Jean-Pierre Jouyet az államfő egyik legközelebbi fiatalkori barátjának, politikustársának és személyes tanácsadójának számít. A két baloldali politikus között akkor sem szakadt meg a kapcsolat, amikor Jouyet az előző jobboldali köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy kormányának Európa-ügyi államtitkára volt.
Forrás: MTI