Close

Az EU miatt kell a „Varga-csomag” – meg az ellenzék miatt?

Elemzők szerint nincs szükség a Varga Mihály által bejelentett egyenlegjavító intézkedésekre, azokat valójában az Európai Bizottság meggyőzésének érdekében hozták, mert ha kikerülnénk a túlzottdeficit-eljárás alól, az jó pont lenne a választási kampányban a kormányoldal számára – írja az ellenzéki ATV-online. Mintha nem az lenne a kormány dolga, hogy „jó pontokat” szerezzen „rossz pontok” helyett. Ne tetszett volna az előző kormánynak ilyen nagy hiányt hagyni örökül, akkor most nem fájna, hogy ez a kormány  képes csökkenteni azt! (Forrás: atv.hu; P.A.)

 

Varga Mihály  nemzetgazdasági miniszter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány első körben 92,9 milliárd forintos zárolást hajt végre az államháztartás intézményrendszerén belül. Ha ez nem lesz elég, akkor felfüggesztik az egyszeri beruházások finanszírozását, ha ez sem lenne elég a túlzottdeficit-eljárás alól való kikerüléshez, akkor újragondolják a tranzakciós adót, az energiaadót és a bankadót.
„Az idei évre elegendő lenne az első kör” – mondta az atv.hu-nak Samu János, a Concorde makro elemzője. Az viszont a jövő kérdése, hogy „sikerül-e Brüsszelt meggyőzni arról, hogy tudjuk tartani a hiánycélt.” Samu úgy látja, hogy a második lépés „talán már elegendő lesz az EU meggyőzésére.” Ha mégsem lesz elég a beruházások felfüggesztése, adóintézkedéseket jelentenek be. Samu János szerint ez azt mutatja, hogy a kormány „nagyon elszánt, hogy az EU engedjen”.   Még nem ismerjük a 2014-es költségvetést – emlékeztetett az elemző.  „Lehet, hogy más tételek alakításával lesz elegendő forrás”, így a második lépésre, a beruházások felfüggesztésére talán már nem lesz szükség. 
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza egyetért azzal, hogy csak az EU miatt van szükség az egyenlegjavító intézkedésre: „önmagában tartható lett volna a hiánycél, így nem látom szükségesnek.” Az elemző úgy tudja, a jelenlegi költségvetésben „csak 1-2 adónemben van elmaradás”, máshol inkább pozitív, vagy korrigálható a mérleg. Suppan úgy véli, a ma bejelentett intézkedéssel „meggyőzhető a Bizottság, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól.” Az elemző szerint őszig, „menet közben kiderül majd, hogy kézben van tartva a költségvetés, és felszabadíthatják az addig bevezetett zárolást.”  Jövő héten várható egy GDP-adat, amely „talán jobb lesz, mint amire Brüsszelben számítanak, és így már ez is javíthat az előrejelzéseken.” A kamatokon is sokat spórolhatunk, idén akár 100, jövőre pedig akár 200 milliárd forintot is megtakaríthat az állam, így az elemző szerint emiatt sem lenne szükséges a túlzottdeficit-eljárás fenntartása.  
Ha megszületne az eljárás alól mentesítő határozat, „javulnának a bizalmi- és üzleti indexek, némileg erősödne a forint, azaz pozitív fordulatot jelentene a reálgazdaság számára” – mondta az ATV-nek Suppan, ám hozzátette, a folyamat így is lassú lesz.

Az ellenzéki orgánumban meginterjúvolt szakértők mindezzel végső soron azt ismerték el, hogy már az eddigi kormányintézkedések alapján is – a számok nyelvén beszélve – lehetne esélyünk a túlzottdeficit-eljárás felfüggesztésére! Pláne, ha – ezt már én mondom – ezeket az eredményeket a szociálliberális kormányzat érte volna el és nem a jobboldaliságáért támadott Fidesz kormányzat!  A kétharmados többséggel megbuktatott előző kormány ezzel szemben csak azt tudta elérni, hogy az ő regnálása idején elszaladt  hiányok miatt meginduljon a túlzottdeficit-eljárás Magyarország ellen. Miért hozta az előző kormány ebbe a helyzetbe  a mostanit? S miért irigyli az ellenzék a mostani kormánytól az előző kormány okozta hibák kijavításának várható sikerét? Tetszett volna az előző kormánynak kisebb hiányt hagyni örökül, akkor most nem szerezne politikai hasznot a Fidesznek az ország túlzottdeficit-eljárás alóli mentesítése!

Pálóczi Antal

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top