Barack Obama amerikai elnök utasította az igazságügyi minisztériumot, hogy adja ki a kongresszus hírszerzési bizottságainak azt a titkos jogi állásfoglalást, amely kifejti, hogy az amerikai vezetés milyen feltételekkel ölethet meg külföldön amerikai állampolgárokat – jelentette be csütörtökön Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője.
Demokrata és republikánus szenátorok korábban kilátásba helyezték, hogy a hozzáférés megtagadása esetén zátonyra futtatják a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élére kijelölt John O. Brennan csütörtök délutánra kitűzött szenátusi meghallgatását.
Az igazságügyi tárca a múlt nyáron egy nem titkos dokumentumban összegezte álláspontját a kongresszus számára az amerikaiak külföldön történő likvidálásával kapcsolatban, a mostanáig visszatartott, titkosított minisztériumi állásfoglalás alapján. Ezt azonban a törvényhozók nem tartották kielégítőnek, ezért a nem titkosított iratot kiszolgáltatták a médiának.
A sajtóban megszellőztetett dokumentumot az Anwar al-Awlaki amerikai születésű radikális imám 2011-ben, Jemenben, dróncsapással történt megölésének körülményeit firtató törvényhozói kérdések megválaszolására állították össze, a mostanáig a törvényhozók elől is elzárt, minisztériumi állásfoglalás alapján.
Ron Wyden oregoni demokrata szenátor a csütörtöki The Washington Postnak nyilatkozva kijelentette, hogy a célzott likvidáló műveleteknek titkosnak kell ugyan lenniük, ám „országaink törvényei és azok interpretálása nem lehet titkos”.
A kedden nyilvánosságra hozott igazságügyi dokumentum szerint Washington engedélyezte, hogy az al-Kaida terrorszervezet ellen drónokkal vívott háború keretében akár amerikai állampolgárt is megöljenek, még abban az esetben is, ha nincs hiteles információ arról, hogy az illető éppen konkrét amerikai célpont megtámadására készül.
A feljegyzés értelmében „egy tájékozott, magas rangú hivatalos személy” abban az esetben rendelheti el egy amerikai állampolgár külföldön történő megölését, ha az „a közelmúltban potenciális veszélyt jelentő tevékenységet” folytatott, és ha esetében nem bizonyított, hogy e tevékenységet megtagadta vagy felhagyott volna vele.
A dokumentum három feltételhez kötötte a dróntámadás elrendelését. Először: meg kell állapítani, hogy a célszemélynek szándékában áll-e erőszakos támadást végrehajtani az Egyesült Államok ellen. Másodszor: az illetőt nem lehet elfogni. Harmadszor: a csapást „az alkalmazható haditörvények elveivel összhangban” kell végrehajtani.
A The New York Times szerdán közölte, hogy a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a jemeni al-Kaida-vezetők ellen intézett dróntámadásai kiinduló pontjául egy szaúd-arábiai bázis szolgált.
Forrás: MTI