Tíz fiatal tudós vehette át a Junior Prima díjat a magyar tudomány kategóriában kedden az MTA székházában. Kilenc természettudós mellett egy politikatudományi szakembert ismertek el idén.
A személyenként hétezer eurós pénzjutalommal járó Junior Prima díjat a magyar tudomány kategóriában az idén hatodik alkalommal adták át – emelte ki a díjat gondozó és a jutalmat biztosító Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) az MTI-hez eljuttatott közleményében.
„Díjazottjaink eddigi életútja is bizonyítja, hogy tudás és erkölcs kéz a kézben jár. Senki sem léphet föl a tudomány magasabb lépcsőfokaira anélkül, hogy számtalanszor le ne győzte volna önmagát. Minden nagy érték lemondásból születik, ifjú tudósaink eredményei is a folyamatos megfeszített munkájuknak a gyümölcsei” – hangsúlyozta köszöntőjében Baranyay László, az MFB elnök-vezérigazgatója.
Czakó Gábor (elméleti kémia) a molekuláris kvantumkémia, az elméleti molekulaspektroszkópia és különösen az elméleti reakciódinamika nemzetközileg elismert kutatója.
Dudás Levente (villamosmérnöki tudományok) alapítóként és meghatározó fejlesztőként vett és vesz részt az első magyar műhold, a MASAT-1 projektjében, amelyben a műholdfedélzeti kommunikációs rendszer és a földi állomás kifejlesztéséért felelős.
Kiss Gábor Gyula fizikus a szupernóva-robbanás során keletkező protongazdag nehéz magokat termelő magreakciók tanulmányozásában ért el nemzetközileg is kiemelkedő kísérleti és elméleti eredményeket.
Korcsmáros Tamás biológus a méltatás szerint harmincévesen kutatócsoport- és cégvezető, kiemelkedő tehetséggondozó, egyetemi oktató és nagy sikerű, sok ezer fős nemzetközi tudományos rendezvények szervezője.
Kun Gábor a fiatal matematikusnemzedék „rendkívül ígéretes tagja”, akitől a laudáció szerint további alapvető fontosságú eredmények várhatóak.
Lazáry Judit (orvostudomány) „korosztályának és szakterületének kiemelkedő fiatal tehetsége, aki az empatikus, emberközpontú gyógyító munka mellett végzett kutatásaival került a pszichofarmakogenomika nemzetközi élvonalába.”
Marton Péter (társadalomtudomány), aki egyebek közt komparatív külpolitika-elemzéssel, az államépítés politikai viszonyaival és szociológiájával, a külpolitikai döntéshozatal pszichológiájával, az afganisztáni államépítési kísérlettel foglalkozik, rendszeresen megméretteti magát nemzetközi fórumokon, tanulmányai rangos folyóiratokban látnak napvilágot.
Nagy Nikoletta (orvostudomány) a bőrgyógyászati kórképek genetikai hátterének vizsgálatában elért eredményeivel, illetve oki terápiás eljárások, sejt- és génterápiás módszerek kidolgozásával szerzett magának nemzetközi elismerést.
Rokob Tibor András (elméleti kémia) eredményei a méltatás szerint alapvetően új elméleti kiindulópontot szolgáltatnak a környezetbarát kémiai katalizátorok kifejlesztéséhez.
Tóth Gyula mérnök-fizikus az elméleti és számítógépes anyagtudomány „kiemelkedően tehetséges és erősen motivált fiatal kutatója”, aki a megszilárdulási folyamatok, ezen belül a kristálymagképződés térelméleti modellezése terén ért el nemzetközi szinten jelentős eredményeket.
Forrás: MTI