Jogszerűtlennek tartja a Mal Zrt. a környezetvédelmi hatóságok határozatait, amelyekben első fokon 135, másodfokon összesen 137 és fél milliárd forint környezetkárosítási bírsággal sújtották a céget a 2010. október 4-i vörösiszapömlés miatt. A szerdán kezdődött közigazgatási perben jogi képviselőik arra hivatkoztak, hogy szerintük a Mal nem felelős a katasztrófáért, így a környezetkárosításért sem. Hozzátették, a környezetvédelmi felügyelőség elfogultan azért szabta ki a lehető legmagasabb bírságot, mert ezzel is a saját felelősségét próbálja a vállalatra hárítani.
Megkezdődött szerdán a Veszprémi Törvényszéken az a közigazgatási per, melyet a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. kezdeményezett a rá még 2011-ben kiszabott környezetkárosítási bírság kapcsán. Megírtuk, első fokon a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 135 milliárd 140 millió forintos összeget állapított meg, ám ezt az összeget másodfokon az országos hatóság a védett lápterület károsítása miatt 210 millió forint természetvédelmi, valamint a Torna patak szennyezése
miatt további 2 milliárd 332 millió forint vízkárosítási bírsággal is megtoldotta. A végrehajtást néhány hónapja függesztette fel a Veszprémi Törvényszék a peres eljárás lezárulásáig. A Mal korábban arra hivatkozott, a bírság behajtása a cég felszámolásával járna, s ez katasztrófához vezethet, mivel a térségben a timföldgyár bezárásával hatezer ember veszítené el munkáját és megélhetését.
A szerdai, első tárgyalási napon a cég jogi képviselői, Bánáti János és Egerszegi András előadták, szerintük már első fokon is jogszerűtlenül hozta meg határozatát a hatóság. Indoklásuk szerint a környezetvédelmi felügyelőség nem tudta pontosan meghatározni a kiömlött anyag mennyiségét, sem a szennyezett területet. A Marcalba, a Rábába és a Dunába például nem is jutott el a szennyeződés – érveltek a tíz emberéletet követelő vörösiszap-katasztrófa kapcsán. „A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség több olyan hibát is ejtett, amelyek közül akár egy is elég ahhoz, hogy ezt a határozatot hatályon kívül helyezzék” – fogalmazott Bánáti János. A Mal másik képviselője, Egerszegi András egyenesen elfogultnak nevezte a hatóságot. Mint mondta, jelenleg három felülvizsgálati eljárás van folyamatban a határozataik kapcsán, és az elmúlt egy évben tíz alkalommal marasztalták el a céget olyan, régi ügyekért is, amelyeknek nincs közük a vörösiszap-katasztrófához. „Mindez egyértelműen mutatja az önök hozzáállását és elfogultságát, vagyis azt, hogy hárítani próbálják a felelősséget” – magyarázta Egerszegi. Hozzátette, ha valaki felelős a katasztrófáért, az pont az illetékes regionális környezetvédelmi felügyelőség, amely minden engedélyt kiadott, a Mal Zrt. teljes tevékenységéről tudott. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség szerint felháborító, hogy a vállalat vitatja a környezetkárosítás tényét, és megpróbál kibújni a közigazgatási felelősség alól. Képviselője, Szabó Csilla jogtanácsos hangsúlyozta, minden adatot, amellyel alátámasztották a bírság mértékét, mérésekkel igazoltak. Szabó Csilla aláhúzta: mindez teljes mértékben elegendő volt ahhoz, hogy bizonyítsák az egyértelmű környezetkárosítást. Annak mértéke pedig akkora, hogy csakis a kiszabható legnagyobb alapösszegről és legnagyobb szorzókról lehetett szó – mondta a jogtanácsos.
Vándor Zsuzsa tanácsvezető a tárgyalást elnapolta.
Forrás: MHO