George Pataki, az amerikai New York állam korábbi kormányzója a közeljövőben felveszi a magyar állampolgárságot és szavaz a 2014-es magyar választáson.
A politikus, aki olasz és ír kötődésű is, mindig magyar származását tartotta a legfontosabbnak. New York állam volt kormányzóját jelenleg is sok szál köti Magyarországhoz, és ezt a kapcsolatot kívánja erősíteni azoknak az amerikai fiataloknak az esetében is, akik bár részben magyarok, ma még szinte semmit sem tudnak az országról – olvasható a honlapon.
„Mind a négy gyerekemet elvittem Magyarországra, hiszen részben ők is magyar származásúak, és ezeknek a látogatásoknak óriási szerepük volt abban, hogy fontossá vált számukra a magyar kultúra és történelem , a csodálatos városok és más magyar települések. Szeretném, ha a következő amerikai-magyar generációk tagjai, – akik már lehet, hogy azt is alig tudják, hogy magyarok, – megismernék Magyarországot, hazatérvén pedig nagykövetei lennének a magyar kultúrának Amerikában”- fogalmazott a volt kormányzó az ATV New York-i tudósítójának, Bombera Krisztinának.
Elsőként lát vendégül Magyarország szervezett keretek között olyan magyar származású fiatal amerikaiakat, akik azért akartak idejönni, mert fel szeretnék építeni magyar identitásukat is az amerikai mellett. Hámos László, a washingtoni Kossuth Alapítvány elnöke elmondta: a 9 amerikai, 1 dél-amerikai és 2 kanadai ösztöndíjas augusztus végéig marad Magyarországon. „Kifejezetten olyanokat kerestünk, akiknek a tudatában ott van, hogy magyar származású, és nem ismerkedett meg soha az öntudatának a magyar oldalával” – mondta az elnök.
Amerikában 1.4 millió a magyar a 2000- es népszámlálás szerint, 7 százalékuk mondta azt is, hogy beszél magyarul. Pataki volt kormányzó az ATV-nek azt is elmondta: felveszi a közeljövőben a magyar állampolgárságot, és szavazni is fog a 2014-es magyar választáson.
George Pataki 1995-től tizenkét évig, vagyis három cikluson át volt New York állam republikánus kormányzója, többször is felmerült, hogy indul az amerikai elnökválasztáson. A 67 éves politikus apai nagyapja, Pataki János 1908-ban vándorolt ki Amerikába.
Az atv.hu emlékeztet: George Pataki ötlete alapján a Balassi Intézet és a washingtoni Kossuth Alapítvány szervezésében olyan magyar származású fiatal amerikaiakat látnak vendégül Magyarországon, akik azért jöttek ide, mert magyar identitásukat is fel szeretnék építeni az amerikai mellett.
A volt kormányzó úgy nyilatkozott, szeretné, ha a következő amerikai-magyar generációk tagjai – akik talán már „azt is alig tudják, hogy magyarok” – megismernék az országot, hazatérve pedig nagykövetei lennének a magyar kultúrának Amerikában.
A székely autonómia mellett is kiállt
Az anyanyelvű oktatás fontosságát és az autonómia előnyeit hangsúlyozta 2012 januári nagyváradi látogatásán George Pataki, New York állam egykori kormányzója.
Az amerikai magyar politikus lányával, Allison Pataki-Levyvel tett eleget Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, az Európai Parlament (EP) alelnöke meghívásána, akinek kíséretében részt vett a nagyvárad-olaszi református templomban tartott istentiszteleten. Ezt követően George Pataki a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében az erdélyi magyar akadémiai szféra vezetőivel folytatott zártkörű tárgyalást az erdélyi felsőoktatás helyzetéről és problémáiról.
„A szabad világból érkezett, és mindig kiállt a kelet-közép-európai népek szabadságáért” – mutatta be Tőkés az egymás után három ciklusban New York állam kormányzójának választott Patakit. Hozzátette: amerikai vendége legutóbb 2006-ban járt Nagyváradon, amikor a Partiumi Keresztény Egyetemet látogatta meg, és a Lorántffy Zsuzsanna Líceum sportpályájának eltulajdonítása ellen is szót emelt. „Ma az egyetem és az autonómia ügyében kérem támogatását” – fogalmazott.
A román újságírók azt firtató kérdésére, hogy az erdélyi magyar politikusok által követelt székelyföldi autonómiáról hogyan vélekedik, Pataki azt felelte: „Székelyföld egyedi. Egyedi kultúrával, értékekkel, sajátos nyelvezettel, történelemmel rendelkező régió, ezért remélem, hogy a román kormány ezt észre és figyelembe veszi. Aki ismeri New York állam térképét az pontosan tudja, hogy azon belül számos autonóm régió működik, saját kultúrákkal, etnikumokkal, és mindez az állam törvényeivel harmóniában áll” – fogalmazott akkor a volt kormányzó.
A magyar bort is népszerűsítette
2011 augusztusában indult a magyar borokat népszerűsítő kampány az Egyesült Államokban – ezt akkor George Pataki, New York állam volt kormányzója jelentette be a badacsonyi Laposa-pincészetnél.
A politikus akkor hangsúlyozta, hogy tárgyalt már az amerikai-magyar főkonzulátussal a magyar borok egyesült államokbeli bevezetésének stratégiájáról. George Pataki szerint a magyar borok minősége különlegesen jó, ám sajnos nem ismerik külföldön, ezért be kell vezetni a magyar borokat az amerikai piacra, lehetőleg három kategóriában – csúcsborok, valamint közép- és olcsó kategóriájúak -, és versenyképessé kell tenni őket a világ többi borával.
Amíg Magyarországnak nincs üzleti stratégiája, és nem exportál borokat a világ első befogadó piacára, addig nem kerül rá erre a „piaci térképre” – hangsúlyozta George Pataki, aki a tokaji bort kedveli, de finomnak tartja a badacsonyit is.
Monika Ellinggel, az amerikai Foundations Marketing Group elnöke elmondta, hogy már 2011 február óta tárgyalnak a magyar borászatokkal, s pályáznak uniós támogatás elnyerésére is. Tájékoztatása szerint valamennyi magyar borászati régióban élénk az érdeklődés az amerikai piacon való értékesítés iránt, külön megemlítette a tokaji, a szekszárdi, a villányi és a badacsonyi borvidéket.
George Pataki élete
George Elmer Pataki (Peekskill, New York 1945. június 24. –) magyar-olasz-ír származású amerikai politikus, New York állam 53. kormányzója, 1995. január 1. és 2006. december 31. között egymás után három terminusban szolgált e tisztségében. A republikánus párt tagja, 2000-ben és 2008-ban úgy tűnt, hogy indul az elnökválasztáson.
George Pataki apai nagyapja, Pataki János (1883–1971) 1908-ban vándorolt ki Magyarországról, Aranyosapátiból az Egyesült Államokba, és egy kalapgyárban dolgozott. Későbbi felesége, Erzsébet (1887–1975) pedig 1904-ben vándorolt ki. Fiuk, George édesapja, Louis Pataki 1912-ben született (és 1996-ban hunyt el), postásként dolgozott. George Pataki anyai nagyapja, Matteo Lagana Calábriából, Olaszországból vándorolt ki, és 1914 körül vette el az ír Agnes Lynchet. Lányuk, Margaret Lagana lett George édesanyja. George Patakinak van egy bátyja is, Louis. George a mai napig beszél egy kicsit magyarul. 1973-ban házasodott meg, Elizabeth („Libby”) Rowlandet vette le. Négy gyerekük született: Emily, Teddy, Allison, és Owen.
George ösztöndíjjal tanult a Horace Mann Iskolában, majd a Yale Egyetemen tanult 1964-től. 1967-ben diplomázott. A Yale politikai szövetségében a konzervatív párt szóvivője volt. Jogi doktori diplomáját a Columbia Jogi Iskolában szerezte meg 1970-ben.
Kormányzósága után George Pataki a Chadbourne & Parke ügyvédi irodához csatlakozott, valamint George Bush javaslatára 2007 szeptemberétől az ENSZ Közgyűlésűnek lett tagja. Eljátszott azzal a gondolattal is, hogy indul az amerikai elnökválasztáson.
2008. november 12-én Sólyom László magyar államfő a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét a Csillaggal adományozta George Patakinak.
1981–1984 – Szülővárosa, Peekskill város polgármestere
1985–1992 – New Yorki közgyűlés tagja
1993–1994 – New York állam Szenátusának tagja
1995–1999 – New York állam kormányzója (első terminus)
1999–2003 – New York állam kormányzója (második terminus)
2003–2007 – New York állam kormányzója (harmadik terminus)