Vagn Hansen dán fotóművész 1956-ban Budapesten, a forradalom idején készített fotóiból nyílt kiállítás csütörtökön a Dán Kulturális Intézetben Kecskeméten.
A ma is élő, 1914-ben született fotográfus a Billed Bladet dán képes hetilap tudósítójaként október utolsó napjaiban érkezett Budapestre, felvételeket készített az Üllői úton a Kilián laktanya környékén és a Köztársaság téren a pártház ostroma után – idézte fel a kiállítás megnyitóján Bognár Katalin, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára főmuzeológusa.
A képek megszerzése egyedülálló a Nemzeti Múzeum történetében, egy dán földrajztudós, Henning Schultz kitartó munkáját dicséri – hangsúlyozta. Schultz-ot 1956-ban 12 évesen ragadta meg a dán hetilap címlapján a pufajkában, géppisztollyal lefotózott nő hősiessége, elszántsága.
A földrajztudós évtizedeken keresztül őrizte a hetilap számait, majd 2006-ban elhatározta, hogy Magyarországra jön és felkeresi az egykori címlaplányt. Kiderült, hogy az Erika nevű nő 1956 novemberében a harcok során életét vesztette, ezért Schultz az újságokat a Nemzeti Múzeumnak ajándékozta.
Bognár Katalin utalt arra, hogy a dán hetilap alapján merült fel az az ötlet, hogy a múzeum gyűjtsön 1956-os képeket a fotográfustól.
A kecskeméti kiállításon is megjelent Henning Schultz közbenjárására a dán fotográfus hozzájárult ahhoz, hogy felügyelete mellett szignált nagyítások készüljenek a Nemzeti Múzeum számára, a kiválasztott eredeti negatívokról.
A földrajztudós közbenjárására került végül a 12 szignált papírkópia Magyarországra, két dán alapítvány anyagi támogatásával.
A képeken többek között a pártház ostroma utáni események borzalmai, Mindszenty József hercegprímás szuggesztív portréja valamint az ifjú forradalmár, Erika látható.
A kiállítás november 11-éig látogatható.