A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) számára a 2024-es év újra rekordokat hozott az árbevételt és az eredményt tekintve egyaránt. Ennek köszönhetően 2025-ben elindulhatnak az elmúlt években tervezett és előkészített fürdőfejlesztési programjaik, továbbá új elemekkel bővül a néhány évvel ezelőtt bevezetett kedvezményrendszer is. A vállalat Budapesten 13 gyógyfürdőt és strandot üzemeltet, ahol magas színvonalú gyógyászati-, egészségmegőrző-, wellness-, és sportolási lehetőségeket nyújt vendégeinek. – mondta Borosné Szüts Ildikó vezérigazgató a MUOSZ Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztájának rendezvényén.
A társaság üzleti eredményei 2024-ben minden eddigi csúcsot túlszárnyaltak. Az éves nettó árbevétel megközelíti a 26,3 milliárd forintot (2023. évi tény: 23 milliárd forint) a tervezett 24,2 milliárd forinttal szemben (2023. évi terv: 19,7 milliárd forint). Az adózás utáni eredmény meghaladja a 6,2 milliárd forintot a múlt évi terv szerinti 4,4 milliárd forinthoz képest (2023. évi tény: 5 milliárd forint).
Mindez elsősorban annak az üzleti stratégiának köszönhető, melynek első hároméves programját a társaság még 2020-ban indította el. Lényeges elemei voltak az egy vendégre jutó árbevétel növelése és a történelmi fürdőik szolgáltatásainak nemzetközi árakhoz igazítása, így elérve az európai történelmi fürdők minimum árszintjét. A hazai vendégkörnek ugyanakkor évek óta jelentős kedvezményeket biztosítanak a Zsigmondy Klubkártyával és komplex bérletkonstrukcióikkal.
Hangsúlyozta, hogy a fejlesztéseket illetően 2024 a felkészülés éve volt, amikor elkészültek azok a koncepciótervek és kiviteli tervek, melyek a következő évek nagyvolumenű beruházásait alapozzák meg. A komplex fürdőfelújítási program kiemelt elemei a Gellért fürdő és a Rác fürdő rekonstrukciója, illetve a Széchenyi fürdő megújulása.
A társaságnál a 2025. évi tervben a tavalyi forgalomhoz hasonlóan megközelítőleg 4 millió vendéggel számolnak. Az eltérés minimális, éves szinten úgy 10 ezer fővel kevesebb látogató várható az idén. Ez alapvetően a több évre szóló fürdőfejlesztési program hatásából adódik, mely az érintett egységek egyes vendégtereinek ideiglenes lezárásával jár, a Gellért fürdő esetében átmeneti időre teljes bezárást jelent.
Az erre az évre tervezett árbevétel ebből adódóan 237 millió forinttal elmarad a 2024-ben realizált forgalomhoz képest. A társaság 2025-ben mintegy 4,6 milliárd forint adózott eredményre számít, mely az előző évhez viszonyítva 1,6 milliárd forintos csökkenést mutat. Az eltérés fő okai: a Gellért fürdő utolsó negyedévre ütemezett bezárása miatti bevételkiesés, fürdők felújítása (kiemelten Széchenyi, Dandár), a kedvezményrendszer kiterjesztése, az új törvényi előírásoknak (ESG, NIS2) való megfeleléshez szükséges beruházások finanszírozása, a bér- és anyagköltségek változása.

A gyógyászat területén az elmúlt időszakban tapasztalt trend alapján csökkenés prognosztizálható. Ez alapján a gyógyászati céllal érkező vendégforgalomban 180 ezer belépésszámmal terveznek. Új tendencia, hogy jelentős százalékban nőtt a fiatalabb korosztály aránya. A budapesti lakosok számára egészségmegőrzési programot alakítanak ki, ehhez a társaság két nappali kórházában (Széchenyi és Lukács fürdők) bővítik a medical-jellegű gyógykezeléseket, akár prevenciós jelleggel is. A fürdőgyógyászati szolgáltatások igénybevételének ösztönzésére új, kedvezményes bérletkonstrukciókat vezetnek be.
A BGYH Zrt. fürdőiben a belépők ára átlagosan 5 százalékkal emelkedett 2025 januárjától. A döntően turisták látogatta történelmi fürdők – Széchenyi, Gellért, Lukács és Rudas – esetében a nemzetközi piaci trendeket követve az év közepén árkiigazítást terveznek, ezzel párhuzamosan a budapesti lakosság részére jelentősebb kedvezmény nyújtanak.
A hazai vendégkör által látogatott fürdőket illetően a társaság árpolitikájában erős korlátot jelent az itthoni vendégeink vásárlóereje és alacsony ár elfogadási hajlandósága. Ezeknél a fürdőknél az áremelés mértékében elsősorban szezonális különbségek adódnak. A 2024. évi mintegy 4 millió főt számláló vendégforgalomból több mint 1,7 millió fő árkedvezményes konstrukcióval látogatta a BGYH fürdőit, ez a teljes vendégkör 43,5 százaléka. A gyógyászati copayment (költséghozzájárulás) díja nem változott, a tavalyi árszinten marad – kivéve a nappali kórház ellátást. Ennek ára 10 százalékkal emelkedett, azonban még így is a legkedvezőbb gyógyászati ellátás maradt – egy háromhetes, 60 kezelést tartalmazó kúra egy kezelésre jutó díja 1350 forint.
Elmondta, hogy a történelmi fürdőkbe kedvezményes belépést kínáló Zsigmondy Klubkártya népszerűsége töretlen, forgalma három év alatt megduplázódott, jelenleg 22 ezer klubtag van. Egy évre 5000 forintért kiváltható kártyával több mint 60 százalékos árkedvezménnyel lehet fürdőzni a Gellértben, a Széchenyiben és a Rudasban. Ennél is kedvezőbb lehetőséget nyújt a belföldi vendégekre szabott bérletrendszer, melyet pár éve megújítottak. A bérletek ára ez évben átlagosan 5 százalékkal emelkedett.
Budapest Főváros Közgyűlése döntése alapján 2025. évben az eddigi kedvezményrendszer olyan elemekkel bővül, melyeket kifejezetten a budapestiek, illetve az itt tanuló diákok vehetnek igénybe. Április elejétől már elérhető a BudapestGO közösségi közlekedési bérlettel rendelkező, Budapesten élő vagy tanuló diákok számára bevezetett 50 százalékos diákkedvezmény. Újdonság lesz az 5 alkalmas reggeli bérlet, 50 százalék kedvezmény a fürdő zárása előtti 2 órában, valamint a hétköznap délelőtt használható félárú, időkorlátos nyugdíjas bérlet. A Zsigmondy Klubkártya is megújul abban a tekintetben, hogy nemsokára online is kiválható és hosszabbítható lesz.
https://www.budapestgyogyfurdoi.hu/

A rendezvényen a gasztronómiát stílszerűen a Lukács fürdő szomszédságában található Dolcissima cukrászda képviselte. Tulajdonosa, Suzan Fahmi elmesélte, hogyan szeretett bele az olasz cukrászművészetbe, és vetített térképen mutatta be Itália egyes régióinak hagyományos desszertjeit. Elmondta azt is, hogy az üzletében kapható finomságok eredeti olasz alapanyagokból (pisztáciából, mandulából, ricottából, stb.) készülnek.