Magyarországon az egészségügyi ellátás fontos támpillére a társadalombiztosítási rendszer, amely a legtöbb ember számára alapvető egészségügyi szolgáltatásokat biztosít. Azonban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az elmúlt évtizedekben jelentős változások történtek a magyar egészségügyi rendszerben.
1990 óta az orvosok száma folyamatos csökkenést mutat: míg 1990-ben még 43 134 orvos dolgozott Magyarországon, addig 2022-re ez a szám 37 421-re esett vissza. Ez a trend rávilágít arra, hogy egyre nagyobb hangsúly kellene, hogy kerüljön az öngondoskodásra, különösen az egészségbiztosítás terén. A magyar egészségügyben a várólisták több szakterületen is jelentősek, ami az orvoslásban dolgozó szakemberek csökkenő számával is összefüggésben van.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) várólista ellenőrző rendszerében, amely elérhető az interneten, bárki nyomon követheti a különböző szakrendelések és műtétek várólistájának aktuális állapotát. Ez az eszköz segít átláthatóbbá tenni az ellátáshoz való hozzáférést, és lehetőséget biztosít arra, hogy a páciensek pontos információkhoz jussanak az adott beavatkozás várható időpontjáról. /Pl. Egy csípőprotézis műtét várakozási ideje Nyugat-Dunántúlon 860 nap! /
Akik rendelkeznek magánegészségbiztosítással, gyakran gyorsabban juthatnak hozzá szakrendelésekhez, diagnosztikai vizsgálatokhoz és műtéti ellátásokhoz. Ez különösen fontos olyan élethelyzetekben, amikor az idő kulcsszerepet játszik a gyógyulásban. Emellett egy váratlan egészségügyi probléma óriási költségeket jelenthet, amelyek megterhelhetik a családi költségvetést. Az egészségbiztosítás segíthet ezeknek a terheknek a csökkentésében, hiszen fedezetet nyújthat a kezelések, gyógyszerek vagy műtéti beavatkozások költségeire.
Az egészségbiztosítás keretében gyakran elérhetők olyan szűrések és prevenciós programok, amelyek segítenek időben felismerni az egészségi problémákat. Ezek a programok nemcsak az életminőség javításában játszanak fontos szerepet, hanem hosszútávon költséghatékonyabbak is, hiszen megelőzhetők a komolyabb beavatkozásokat igénylő betegségek. Emellett a privát egészségbiztosítás lehetőséget ad arra, hogy egyénre szabott szolgáltatásokat vegyünk igénybe. Legyen szó speciális kezelésekről, alternatív terápiákról vagy külföldi gyógykezelésről, egy megfelelően kiválasztott biztosítási csomag sokkal többet nyújthat, mint az alapértelmezett állami ellátás.
A KSH adatai szerint i s látni, hogy az életkor előrehaladtával nő az egészségügyi problémák gyakorisága, míg az ellátáshoz való hozzáférés egyre nehézkesebb. Az egészségügyi kiadásokkal kapcsolatos terhek enyhítése nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli öngondoskodás szempontjából is alapvető. Az egészségbiztosítás nemcsak anyagi védőháló, hanem egy fontos eszköz az életminőség javításában és a hosszútávú egészséges élet biztosításában.
A KSH statisztikái is azt mutatják, hogy az orvosok számának csökkenése és a növekvő egészségügyi igények miatt a tudatos öngondoskodás már nem választás, hanem szükségszerűség.
Bővebb információt a www.careerfinance.hu oldalon találnak.