Az MTK-Diósgyőr mérkőzés második félidejének kezdőrúgását megvásárolták egy kisfiúnak születésnapja alkalmából. Az MTK-mezes fiúcska – teljesen szokatlan módon – nem elégedett meg a kezdőrúgással, hanem formabontó módon rávezette és rálőtte a labdát a diósgyőri kapura.
A kapus kivédte a lövést, a gyermek ismételt, ezt a lövést is megfogta a hálóőr. A kisfiú csalódottan távozott a pályáról. A mérkőzést követő sajtótájékoztatón erről az esetről is megkérdezték a diósgyőri edzőt. „Rúgjon gólt az MTK-nak a gyerek” – válaszolta a mester.
Ez történt. Soványka kis sztori. Nyilván egy szerencsétlen történet. Az egyik főszereplő egy kisfiú, aki a kezdőrúgás elvégzése helyett gólt akart rúgni. A fiúcska a kedves lehetőséget végül kudarcként élte meg. Nem tudott gólt lőni a profi kapusnak, talán túlzott volt az elvárása önmagával és a kapuban álló bácsival szemben. A frusztrált kisfiú mellett a másik főszereplő a frusztrált kapus, aki a kulcs fontosságú mérkőzésen az első félidőben már két gólt kapott. A többi szereplő a háttérben maradt, például az, aki arra biztatta a kisfiút, hogy ne elégedjen meg egy szimpla kezdőrúgással. Itt vége is lehetne a történetnek.
A sztori azonban fantasztikus karriert futott be. Az újságírók meglátták a történetben szunnyadó potenciált. A csalódott, védtelen kisgyermek, akit megfosztottak a születésnapi boldogságtól és az érzéketlen, embertelen felnőttek – így ez már egy jól eladható, vérlázító sztori. Ez nem lerágott csont, ezen napokig, sőt akár hetekig lehet csámcsogni. Számos médium drámai felütéssel tálalta a történteket. „Embertelen és tahó volt a Diósgyőr kapusa és edzője”, „Van még ott bunkóság, ahonnan az első jött: a kisgyerek születésnapját elrontó futballkapust megvédte az edzője”, „Újabb hungarikum: a világ legbunkóbb kapusa is magyar” stb. Természetesen a cikkeket megspékelték fényképekkel és videókkal. Nyomban felháborodott kommentek sokasága öntötte el az internetet. Ahogy várható volt, a sztori folytatása sem maradt el. Újabb hírek jelentek meg: „Békejobbot nyújt az MTK-s kisfiú édesapja…”, „Kárpótlást ígér a Diósgyőr a kisfiúnak, akit a születésnapján alázott meg a kapusa”.
Ennek a történetnek nem feltétlenül kellett volna a heti sportújságírás egyik meghatározó témájává válnia. „Az igazat mond, ne csak a valódit” – figyelmeztet József Attila. Persze, egy költő könnyen hű maradhat az elveihez, de az újságírói tehetség nagyon fontos eleme egy kevésbé jelentős sztoriból nagy számú kattintást generálni.
Jády György