Nálunk mindenből vicc születik – elemezte egy média szakértő az 1956 kapcsán megjelenő speciális karikatúrákat. A magyar karikatúra olyan, mint a magyar humor – mindenhol jelen van, ami nem azt jelenti, hogy komolytalan nemzet vagyunk, inkább azt, hogy a bajban is megtaláljuk a helyzet fonákját, ironikus oldalát. Fábry János karikaturista, grafikus úgy fogalmazott: történelmet írunk, történelmet rajzolunk.
Nem könnyű, de ugyanakkor szükségszerű humorba, jól érthető élcelődésekbe, gúnyos rajzokba önteni néha mindazt ami történik, vagy történt. A jó karikatúrákat pedig egyformán értjük, egyformán érezzük – a rajzok semmivel össze nem hasonlítható nyelvén szólnak hozzánk. Cinkosak – mint az összekacsintásaink, Egynyelvűek, érthetőek – és mosolyt szülnek. Mert ott a mosoly a végén – a legdrámaibb pillanat karikírozott megjelenésében is.
1956-ban és ’56-ról egyaránt készültek nagyon sokatmondó rajzok. Fábry János, Pulitzer díjas karikatúrista ezen témájú nagyszerű alkotásaiból válogattunk; az ünnep alkalmából.
Rögzült attitüd – Fábry János karkatúrája
A karikatúra minden időkben egyedi, különleges darabja a történelemnek – egyetlen pillanatba sűríti a megélteket. Jól érthetően és jól kifejezetten. A karikatúra egy dolgot nem tud: hazudni!
Talán ebben a legnagyobb, a legfontosabb a karikatúrista szerepe: megtalálni és megfogni azt az egyetlen jól megrajzolható pillanatot, ami mindent elmond. Sok szó helyett beszél egy kép. A mosoly – pedig nem hiányozhat a végéről. Hiszen: Értjük!
Tovább, a megkezdett úton – Fábry János karikatúrája
Felhasznált forrás: Fábry János karikatúrák
Címlap: Fáby János 1956-os témájú karikatúrája, kép- szöveg nélkül
(1956-ot sokan megfogalmazták, már 1956-ban is. Megrajzolt együttérzés címen összeállításunkat itt olvashatják)
{jcomments on}