Close

Győztes vesztesek Katalóniában?

katalan001

 

A spanyol alkotmány alapján a katalán népszavazás jogszerűtlen volt. Amennyiben a referendum az ország alkotmánya szerint zajlott volna, akkor az azt jelentené, hogy a terület az Európai Unión kívülre kerülne – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétfőn. Juncker hangsúlyozta, hogy a Katalónia elszakadásáról tartott népszavazás Spanyolország belső ügye, amelyet Madridnak, az ország alkotmányos rendjével összhangban kell kezelnie.

Kiábrándultságról és a demokráciát ért hatalmas pusztításról ír a spanyol sajtó hétfőn, értékelve az előző napi katalán függetlenségi népszavazást, amely a rendőrök és a szavazók közötti összecsapásba torkollott. A újságok címlapjaikon kivétel nélkül a szembenállásról, erőszakos eseményekről készült képekkel jelentek meg.

„Kiábrándultság. Nem hisszük, hogy lenne megfelelőbb szó a katalán társadalom nagyobb része lelkiállapotának leírására ezekben a percekben” – fogalmazott szerkesztőségi véleménycikkében a La Vanguardia című katalán országos napilap, amely szerint „nehezen kitörölhető” nyomot fognak hagyni a feszültséggel teli – a világot bejáró – jelenetek. Az újság úgy vélte: a katalán vezetőknek soha nem kellett volna erőltetni az egyoldalú utat, a spanyol kormánynak viszont erőltetni kellett volna a párbeszédet, amely lehetővé tette volna az új konszenzust Katalóniával. „Tegnap nem volt méltó referendum Katalóniában, és ezt el kellett volna ismerniük a függetlenségi pártoknak” – írta, hangsúlyozva, hogy erős szakadást lát a katalán társadalomban, amely nagyon mély, a helyzet pedig nagyon súlyos.
A La Vanguardia megállapította: senki sem lehet büszke, nem döngetheti a mellét, és nem beszélhet elégedetten, és senki nem lehet győztes. Majd azzal folytatta, hogy ugyanakkor nem lehet az önsajnálat csapdájában maradni, és azonnal el kell indulni a tárgyalás útján.

Az El País című baloldali napilap szerkesztőségi véleménycikkében azt írta: vasárnap hatalmas pusztítást okoztak a demokráciában, amit évekbe telik majd helyreállítani.
Főbűnösöknek nevezte a katalán elnököt és a katalán parlament elnökét, akik elindították a folyamatot, „ami a katalánokat szembeállítja egymással, és Katalóniát Spanyolország többi részével”. A lap megállapítása szerint ugyanakkor semmi sem igazolhatja Mariano Rajoy „passzivitását és hozzá nem értését”. A spanyol kormányfőnek most már meg kell tennie, amit sosem akart: hozzá kell járulnia az alkotmány felülvizsgálatához, és el kell fogadnia a szövetségi alapelveket, mint az autonómiarendszer alapját. Tisztáznia kell: igazán akarja-e és készen áll-e cselekedni azért, hogy az országnak és 17 autonóm közösségének legyen „jövőprojektje”, demokráciában és békés együttélésben. Az El País „különösen súlyosnak” tartja a katalán rendőrség magatartását, amely ha a számára kiadott parancs szerint előzetesen megakadályozza a szavazóhelyiségek kinyitását, és összegyűjti a szavazóurnákat, akkor ezt nem a spanyol hatóságoknak kellett volna elvégezniük, és „el lehetett volna kerülni számos sajnálatos jelenetet, ami körbejárta világot”.

A katalánok 90 százaléka egyébként a függetlenségre szavazott, az előzetes eredmények szerint Katalónia döntő többsége voksolt így – jelentette be Jordi Turull katalán kormányszóvivő hétfőn Barcelonában.

MTI 

további híreink a katalán választásokról, folyamatosan frissülnek 

http://ringmagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=40850:katalonia-vs-europai-unio-&catid=117:kuelfoeld&Itemid=614

http://ringmagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=40849:katalanok-lettuenk&catid=211:utkozo&Itemid=534

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top