Fáklyás felvonulással, vezető politikusainak beszédeivel ünnepelte 1848-49 forradalmát és szabadságharcát a Magyar Szocialista Párt (MSZP) Miskolcon kedd este.
Az országban elsőként felállított életnagyságú Kossuth-szobor előtt Molnár Gyula a párt elnöke egyebeket mellett azt mondta: 1848. március 15-én a magyarok a szabadságért, az egyenlőségért, a testvériségért szálltak harcba az elnyomók ellen. Százhatvankilenc évvel később Magyarországon nincs szabadság, egyenlőség és testvériség – jelentette ki. Hozzátette: nincs szabadság, „mert akinek semmije nincs, az nem szabad, és Magyarországon több mint négymillió embernek semmilyen vagyona nincs.” Nincs egyenlőség, mert vannak egyenlőbbek, néhány politikus és a családtagjaik, „akikre nem vonatkozik a törvény”. Ma Magyarországon nincs testvériség, mert nem a közös célokért, hanem néhány tucat ember meggazdagodásáért dolgoznak és adóznak az emberek – mondta Molnár Gyula. Azt hangoztatta, hogy Orbán Viktor és pártja, a Fidesz kormányon csak a gazdagokat, a milliárdosokat képviseli.
„Mi az MSZP-ben egy olyan országban hiszünk, ami nem a gazdagoké és milliárdosoké, hanem mindenkié, minden magyaré, azé is, akinek semmije nincs. Ilyen országban hittek 1848 hősei is, független, szabad, boldog országot akartak, és ezért voltak hajlandó feláldozni még az életüket is” – fogalmazott a pártelnök, hozzátéve: az MSZP készen áll arra, hogy ezt az országot megváltoztassa.
Azt mondta: „mi Botka Lacival olyan politikát fogunk csinálni, mint talán még senki ebben az országban, van hozzá erőnk, akaratunk, bátorságunk, a mert ideje van annak, hogy végre ne az emberek szolgálják a hatalmat, hanem a hatalmon lévők az embereket, hogy ne a kispénzűek fizessék a gazdagok kastélyait és medencéit, hanem a gazdagok adjanak többet jó iskolára, működő kórházakra a dolgozó átlagembereknek, a szegényebbeknek, hogy valaki végre éljen, és ne visszaéljen a hatalommal.”
Botka László Szeged MSZP-s polgármestere, a párt miniszterelnök-jelöltje arról szólt, hogy a forradalmi március ma aktuálisabb, mint valaha, mert „Magyarország egyre mélyebbre süllyed a rabságba, egyre mélyebbre süllyed abba a mocsárba, amelyet az újnemesek, a Fidesz kiváltságosai ástak nekünk.”
Nem ilyen világot álmodtak nekünk 1848-49 hősei – mondta, hozzátéve: a 12 pontot, amit akkor közfelkiáltással fogadtak el, ma ismét veszély fenyegeti, de „nem engedünk a 48-ból!”
A sajtó szabadsága ma már semmivé foszlott, a felelős minisztériumnak, már nyoma sincs, a törvény előtti egyenlőség, ma romokban hever, a közös teherviselés az Orbán-kormány „legnagyobb sikkasztása”. Az úrbéri viszonyok megszüntetése annak idején óriási előrelépést hozott az egyszerű embereknek, akiknek ma esélyük sincs, hogy jobb életük legyen – fogalmazott.
Számoljunk le a pöffeszkedő nagyurakkal, Magyarország legyen ismét a magyaroké – mondta, és hosszan ostorozta azokat, akik megszedték magukat a többség adójából, az új hatalmasok, akiknek a kezében van a kormány, a parlament, az ügyészség és az adóhatóság. Botka László kijelentette: mindent elkövet azért, hogy „a gazdagok adója a keményen dolgozó kisemberekhez, a munkásokhoz és melósokhoz jusson, hogy több maradjon a borítékban fizetésnapon”.
A politikus kijelentette, hogy az ő ellensége nem a Fidesz, és nem is Orbán Viktor. „Az én ellenségem a félelem és a kétségbeesés, amivel csordultig van a Kárpát-medence, az én ellenségem a szegénység” – mondta, és arra kérte hallgatóságát, hogy támogassák ennek legyőzésében, támogassák a kisemberek felemelésében. „Tegyünk együtt igazságot, ne engedjünk a ’48-ból!” – szólított fel.
A mintegy ezres tömeg a beszédeket gyakran szakította meg tapssal, sokan nemzetiszínű, MSZP-s és uniós zászlót lobogtattak.
MTI