A középkori Khmer Birodalom Angkor nevű városának közelében található hatalmas településmaradványok felfedezéséről számolt be a Journal of Archaeological Science című régészeti szakfolyóirat.
A kutatók helikopterről végzett lézeres mérésekkel fedezték föl az őserdő alatt rejtőző, komplex vízellátórendszerekkel bíró városokat, amelyek kiterjedése számos esetben sokkal nagyobbnak bizonyult a korábbi feltételezéseknél. Egyes városmaradványok területe az ötven négyzetkilométert is meghaladja. A lézeres radartechnika olyan épületek, falak, kutak és kertek körvonalait térképezte föl a sűrű növénytakaró alatt, amelyek már régen elpusztultak. Az idővel szemben ellenállóbb hatalmas templomokkal és palotákkal szemben a most felfedezett romok egykor a khmer társadalom szélesebb rétegeinek lakhelyéül szolgáltak. Az itteni fejlett kultúrák hanyatlását aszály vagy a vízellátás összeomlása okozhatta.
Michael Coe, a Yale Egyetem professzora és a téma szakértője szerint az elmúlt 50, vagy akár 100 év legjelentősebb felfedezései ezek az angkori civilizációval kapcsolatban.
MTI nyomán – ZeiG