Tizenöt új elemmel bővült az UNESCO szellemi kulturális világörökségi listája: a romániai legényes tánc, a szlovák dudakészítés és az arab kávé is a világörökség része lett – közölte szerdán honlapján az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete.
A jelöltek felvételéről az UNESCO illetékes kormányközi bizottsága döntött, amely december 4-ig Namíbia fővárosában, Windhoekben ülésezik. A tanácskozás mintegy 100 ország 500 küldöttjének jelenlétében november 29-én kezdődött.
A romániai legényes táncot az ismertetés szerint magyar, román és roma fiúk és férfiak – ötévestől 70 éves korig – járták ünnepi alkalmakkor. A tánc elősegítette a kultúrák közötti párbeszédet és a társadalmi kohéziót, segített a fiatal fiúknak, hogy megerősítsék helyüket a hagyományos közösségekben – olvasható a közleményben.
„A dudakultúra Szlovákia-szerte fellelhető: kiterjed a hangszerkészítéstől a zenei repertoáron, a stíluson és a díszítésen át a táncig, a hozzá kötődő kifejezésekig és népi hagyományokig” – fogalmazott az UNESCO közleménye. A bemutatás arra is kitért, hogy a dudások ünnepi alkalmakkor a helyi rendezvényeken lépnek fel. A hangszerkészítés és a dudajáték családi tradícióként öröklődik, valamint a helyi közösségekben él tovább.
Dél-Koreából a koreai konyhaművészet egyik legismertebb étele, a kimcshi készítését választotta a bizottság. Az erjesztéssel készülő fogás legfontosabb összetevői a zöldségek, fűszerek, gyümölcs, hús és hal. Az ételt hétköznap és ünnepi alkalmakkor is fogyasztják. Bár számtalan receptje létezik, a kimcshi elkészítése országszerte hagyomány. Főzése általában a nők feladata, de amikor a télre készülve nagyobb mennyiséget csinálnak belőle, a családtagok, szomszédok vagy a közösség más tagjai is összeállnak, ami erősíti a társadalmi összetartozást.
Etiópiából a szidama népcsoport újévi fesztiválja került a listára, Görögországból a Tinos-szigeti márványfaragás, Indonéziából háromféle hagyományos bali tánc.
Kazahsztánból az improvizációs művészet, az aitis, két részvevő költői és zenei versengése jutott a listára, amelynél a közönség választ témát, a versengők pedig bizonyítják zenei képességeiket, ritmusérzéküket, eredetiségüket.
A március és április között zajló namíbiai marula gyümölcsfesztiválon a gyümölcsből készült omanogo frissítő italt kóstolják. A fesztiválra együtt készülnek a közösségek, hagyományos dalokat énekelnek, költeményeket szavalnak.
A perui Colca-völgyre jellemző wititi tánc a felnőtté váláshoz kapcsolódik. „Jellemzően fiatalok adják elő hagyományos öltözetben vallási ünnepeken az esős évszakban. A mezőgazdasági ciklus kezdetéhez kapcsolódva a tánc, a természet és a társadalom megújulását szimbolizálja.”
Szaúd-Arábiából az alardah, a táncot, dobolást és költészetet elegyítő hagyományos kulturális kifejezési forma kapott helyet a szellemi világörökség listáján, Türkmenisztánból a Gorogli hősi eposz előadása, Ománból pedig az Al-Razfa hagyományos előadóművészet.
Az Egyesült Arab Emírségekből az arab kávé a vendéglátás szimbólumaként került a listára. „Az arab kávé felszolgálása fontos része az arab társadalmak vendégszeretetének. Hagyományosan a vendég előtt készítik el férfiak vagy nők, és sejkek vagy törzsi vezetők is felszolgálják” – fogalmazott az UNESCO ismertetése.
Szintén az Emírségekből választották a listára a mazsilisz elnevezésű közösségi teret, ahol az emberek a helyi dolgokról beszélgetnek, vitás kérdéseket rendeznek, híreket cserélnek egymással. „Ezek a terek jellemzően tágasak, kényelmesek, és frissítők készítésre alkalmas eszközökkel is el vannak látva. A nőknek saját mazsiliszük van” – írta a közlemény.
A szellemi világörökség része lett a venezuelai Aguasay jellemző terményének, a curaguának hagyományos termelése és feldolgozása. A növényből nyert szálakból a nők különböző kisipari termékeket, például függőágyakat szőnek.
http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/fifteen_elements_added_to_the_representative_list_of_the_intangible_cultural_heritage_of_humanity/#.VmBm67eFOUl
MTI