Close

Manfred Weber: Orbán jogos kérdéseket vet fel a külső határok védelméről

Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti:
Orbán Viktor miniszterelnök jogos kérdéseket vet fel az Európai Unió külső határainak védelméről, akinek pedig vannak a magyar megoldásnál jobb javaslatai, terjessze elő azokatmondta keddi berlini tájékoztatóján Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának vezetője.
    
A bajor konzervatív CSU politikusa kiemelte, hogy az európai menekültválságban a menekültek tagállamok közötti elosztását szolgáló kvótarendszer megalkotása az elsőszámú feladat.
    
Ennek elvégzése nem az EU miatt nem sikerült eddig. "Európa, Brüsszel teljesít", a kudarcot pedig a "nemzeti önzés", egoizmus okozzaszögezte le Manfred Weber.
    
A kvótarendszert ellenző tagállamoknak járó uniós támogatások csökkentéséről szóló felvetésekkel kapcsolatban azt mondta, hogy a fenyegetés eszköze helyett érveket kell használni
    
A kelet-európai tagországokban megindult a gondolkodás, a térségben erősödött az érzékenység az utóbbi időszakban, főleg Németország hatásáratette hozzá.
    
A terhek méltányos elosztását szolgáló kvótarendszer után következő második legfontosabb ügy a külső határok biztosítása, a belépés rendezett, szabályos keretek közé terelésefejtette ki Manfred Weber. Hangsúlyozta, hogy érvényt kell szerezni a határok átlépését szabályozó jogi előírásoknak, és ha vannak más, jobb javaslatok, mint a magyar megoldás, akkor azokat elő kell terjeszteni.
    
Ugyanakkor fontos arra is rámutatni, hogy a határok biztosítása során az "emberiesség mércéjéhez" kell igazodni
    
"Ez azt jelenti, hogy Európa humanitárius követelményeinek megfelelően kell bánni az emberekkel, menekültekkel" – mondta az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetője, hozzátéve, hogy ezek a követelmények kizárják az erőszak alkalmazását menekültekkel szemben.
    
A menedékkérők regisztrációjáról szóló kérdésre azt mondta: Magyarország figyelmét fel lehet hívni arra, hogy a menedékkérők regisztrációja kötelező, de Ausztria figyelmét is rá lehetne irányítani erre a körülményre. 
    
A kérdés egy másik vetülete pedig az, hogy sok menedékkérő nem működik együtt a hatóságokkal. Világossá kell tenni, hogy a menedékkérők nem választhatják ki, melyik uniós tagországban nyújtanak be menedékjog iránti kérelmet – húzta alá Manfred Weber.
    
A menekültválság kezelésében egyensúlyba kell hozni a jogállamiság és a humanitárius segítség elveit, törekedni kell a menekülthullámot kiváltó okok megszüntetésére, Németország esetében pedig az önfeláldozó segítségnyújtást és nyitottságot "pragmatizmussal" kell kiegészíteni – mondta az EP-képviselő.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top