A menekültválsággal kapcsolatos magyar kormányzati intézkedéseket bírálta a Financial Times és a The Guardian.
A Financial Times szemleírója, Philip Stephens a londoni gazdasági napilap pénteki kiadásának kommentárrovatában arra a megállapításra jut, hogy a menekültválság a lehető legrosszabb fényben tüntette fel Európát: a kollektív fellépésről szóló fellengzős retorikának azonnal ellentmondott a rémült visszavonulás a legszűkebb nacionalizmusba.
Európa legrosszabb oldalát pedig Orbán Viktor mutatta a cikk szerint. A szerző zseb-Putyinnak nevezi a magyar kormányfőt, és azt írta, "történelmi ismeretek híján" a magyar kormányfő a menekültekben fenyegetést lát az európai civilizációra. Válasza egy 175 kilométeres szögesdrótkerítés felhúzása volt.
Sajnálatos módon Orbán Viktor "nincs egyedül ezzel a bigott hozzáállással": a szlovák kormány például bejelentette, hogy csak nem muszlim menekültek fogadására hajlandó.
A szemleíró szerint lehangoló, hogy az egykori kommunista országok, amelyeket nemrégiben örömmel fogadtak az Európai Unióban, most becsapják az ajtót a másfajta zsarnoki rendszerekből menekülők előtt.
A The Guardian című baloldali brit napilap külpolitikai vezércikkírója, Natalie Nougayrede a menekültválsággal kapcsolatos kelet– és nyugat-európai hozzáállás különbségeit elemző írásában azt állapította meg, hogy egy évtizeddel a kelet-európai országok EU-csatlakozása után is politikai és kulturális szakadék osztja ketté a földrészt, és könnyen lehet, hogy e szakadék mélységét eddig alulbecsülték.
A szerző szerint lehangoló látványt nyújtottak a menekültek elleni szlovákiai tüntetések, különösen azoknak, akik 25 éve tanúi voltak Kelet-Európa demokratikus átalakulásának.
A The Guardian szemleírója szerint azonban a térségen belül "Magyarország nyújtja a legrosszabb látványt".
Orbán Viktor miniszterelnök "magából kikelve" bélyegzi az európai civilizáció elleni fenyegetésnek a migránsokat, egyenlőségjelet vonva köztük és a terroristák között, kerítéssel igyekezve kívül tartani őket. Ráadásul nem úgy tűnik, hogy Orbánt brüsszeli tárgyalásai hangnemváltásra késztették volna – áll a brit lap kommentárjában. A szerző szerint Magyarországnak "nacionalista, intoleráns kormánya van".
A román Adevarul című liberális lap brüsszeli tudósítója úgy értékelte, hogy Orbán Viktor az év "politikai bombáját" robbantotta Brüsszelben azzal, amikor arra utalt, hogy a többségükben muzulmán bevándorlók tömegeinek befogadása a keresztény gyökerű Európa identitását veszélyezteti.
A szerző példátlanul keménynek, világosnak és következményeiben rendkívül fontosnak nevezte a magyar miniszterelnök szavait, rámutatva, az európai alkotmánytervezet vitája óta első ízben kerül napirendre ez a roppant kényes kérdés.
A cikkíró szerint Orbán Viktor olyan közvitát gerjesztett, amely minden bizonnyal megmozgatja majd az európai politikát, ha pedig a politikusok és egyházi vezetők megpróbálják minimalizálni a kérdést, azzal csak a nacionalista mozgalmakat és pártokat erősítik.
A magyar eljárásban az az igazán zavaró, hogy az ország ijesztő hozzá nem értésről tett tanúbizonyságot – olvasható a Der Standard című osztrák napilap pénteken megjelent, Inkompetencia rossz szándékkal című írásában. A kommentár szerzője úgy véli, olyan rossz még az ausztriai Traiskirchen menekülttáborban sem volt a helyzet, mint most Magyarországon. A cikkíró szerint Orbán Viktor arra használja a káoszt, hogy az amúgy is nacionalista és idegenellenes hangulatot szavakkal és tettekkel tovább fűtse. Az, hogy Orbán kijelentette, hogy kulturális okokból nem tudnak muszlimokat befogadni és német problémának titulálta a menekültkérdést, megmutatja, hogy a kormányfő mennyire kevésre tartja az unió alapértékeit.
A kormányok ésszerű, konstruktív magatartása segítene, hogy az érzelmek csillapodjanak, könnyebb legyen az ideérkezők dolga és az unió ne tűnjön tehetetlennek, azonban Orbán tudatosan éppen az ellenkezőjét teszi – olvasható a véleménycikkben.
MTI