Close

Kétezer éves sírkert feltárásába kezdtek Északnyugat-Kínában

Trebitsch Péter, az MTI tudósítója jelenti
Kétezer éves, hatalmas sírkertet fedeztek fel kínai régészek az ország északnyugati részében, Hszincsiang-Ujgur autonóm terület többségében kazah nemzetiségűek lakta térségébenjelentette a helyi média.
 
A Mori megyéhez tartozó hathektáros földterület szétszórtan több mint száz, különböző stílusban megépített sírt rejthet, eddig már több koponyáját is megtalálták. A Kínai Tudományos Akadémia régészeti intézetének munkatársai szerint azok a nomád törzsek temetkezhettek ide, amelyek 3 ezer éven át vándoroltak a régióban.
 
A nagyobb sírok közül többet sziklahalmokkal vettek körüljegyezte meg újságíróknak Vu Hszin-hua, a terepen dolgozó régészek vezetője. A kövek ugyan a sír részét képezték, de a helyiek egy részüket széthordták és építkezésekhez használták fel.
 
Vu hozzátette, a nemrégiben megkezdett feltárási munkák a további károk megelőzését is szolgálják.
 
Hszincsiang Kína területének körülbelül egyhatodát teszi ki, 5600 kilométer hosszú határvonal szegélyezi. Tíz kisebbség lakja, többségük muszlim vallású, létszámuk megközelíti a 14 milliót, a legnagyobb az őslakos ujgur közösség.
 
A térségben már több temetői feltárásnak köszönhetően jutottak a szakemberek különleges leltekhez. Nemrég a valaha fellelt legrégibb feldolgozott, búzaalapú élelmiszer maradványaira bukkantak. Ebből arra következtettek, hogy már 2600-2900 évvel ezelőtt fogyasztottak az ott élők kenyérszerű táplálékot. Azt is feltételezik, hogy a gabonatermesztés Kínában először Hszincsiangban indult meg, majd innen terjedt át a szomszédos Csinghaj és Kanszu tartományokba.
 
MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top